Güneş yanıkları ciltte kabarcıklara neden olabilir ve bu nedenle güneş yanıklarını önlemek için koruyucu önlemler almak önemlidir. Ancak, güneş yanıkları bazen kaçınılmaz olabilir. Evde, güneş yanığı etkilerini hafifletmek için bazı çözüm yöntemleri vardır.

Güneş yanığına bağlı ağrılar varsa, doktora danışarak uygun ağrı kesiciler alınabilir. Ancak, aspirin gibi kan inceltici ilaçlar alınmamalıdır çünkü güneş yanığıyla birleştiğinde cilde zarar verebilir. Güneş yanığı sonrasında cildinizi daha fazla güneşe maruz bırakmamak önemlidir. Gölgeye geçmek veya şapka ve koruyucu giysiler giymek cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur. 

GÜNEŞ YANIKLARINA İYİ GELEN 5 ÖNERİ

SOĞUK DUŞ ALMAK VEYA SOĞUK KOMPLESLER 

Sıcak havalarda duş almak, vücut ısısını düşürmek ve serinlemek için harika bir yoldur. Soğuk suya batırılmış bir bez veya buz torbası gibi soğuk kompresler de yanmış cildi serinletir ve rahatlatır. Ayrıca, banyo suyuna yulaf ezmesi veya karbonat eklemek de cildi yumuşatır ve rahatlatır. 

BUZ KÜPLERİ  UYGULAMAK 

 Güneşten yanan bölgelere buz küpleri uygulamak da cildinizi ferahlatacaktır.

CİLDE ALOE VERA JELİ SÜRMEK 

Aloe vera jelinin bazı cilt tiplerine uygun olmadığına dair uyarılar var. Bu, alerji riski taşıdığı anlamına gelir. Ancak, aloe vera bitkisinin yapraklarından elde edilen jel, güneş yanığına karşı doğal bir rahatlatıcı olarak bilinir. Yanmış cilde hafif masaj yaparak uygulanabilir. Ancak yüz gibi hassas bölgelerde kullanmadan önce, vücudunuzun küçük bir kısmında deneme yapmak önemlidir. Bu, olası alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olabilir. 

Rüyada mezar görmek ne anlama gelir? Rüyada mezar görmek ne anlama gelir?

NEMLENDİRİCİ LOSYONLAR VE KREMLER 

Güneş yanığı sonrası cilt genellikle kurur ve hassaslaşır. Bu nedenle, nemlendirici bir losyon veya krem kullanmak, cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına ve iyileşmesine yardımcı olabilir. Bu ürünlerin içeriğinde aloe vera gibi doğal ve cildi yatıştırıcı bileşenler bulunabilir. Cildi besleyerek ve nemlendirerek, güneş yanığı sonrası cildin daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

SU TÜKETİMİ

Güneş yanığı olan kişiler için bol miktarda su içmek önemlidir. Bu, cildin nemini korumaya ve iyileşmesine yardımcı olabilir. Su içmek, vücudun genel olarak hidrasyonunu artırır ve güneş yanığının neden olduğu su kaybını telafi etmeye yardımcı olabilir. Bu sayede, cilt daha hızlı iyileşebilir ve daha az tahriş olabilir. 

Editör: Tülay Kara