Güneş patlamaları, Güneş'in atmosferinde meydana gelen ani ve şiddetli patlamalardır. Bu patlamalar, Dünya'nın manyetosferini geçici olarak bozarak elektrik kesintilerine neden olabilir. Güneş patlamaları genellikle manyetik aktivite yüksek olan bölgelerde meydana gelir ve bazen auroralar gibi Dünya üzerinde görsel etkilere yol açabilir. Peki güneş patlaması nedir? Güneş fırtınası ne zaman olacak 2024?

Türkiye'nin en zeki şehirleri belli oldu: İşte Gaziantep sıralaması... Türkiye'nin en zeki şehirleri belli oldu: İşte Gaziantep sıralaması...

 

GÜNEŞ PATLAMASI NEDİR?

Güneş patlaması, Güneş'in gaz yuvarında (atmosfer) gerçekleşen şiddetli patlamalara verilen addır. Bu patlamalar  genelde saatte 1 milyon km/saat hızla hareket ederler. Güneş püskürtüsü ya da diğer adıyla güneş patlaması nedeniyle Dünya atmosferine normalin üzerinde küçük dalga boylu radyasyon parçacıkları girer. Bu püskürtüler sonucunda yeryüzündeki iletişim ve güç ağları olumsuz yönde etkilenebilir.

Güneş patlamaları, Güneş atmosferinin bütün tabakalarını (fotosfer, korona ve kromosfer) etkiler, plazmayı onlarca milyon kelvine çıkarıp elektronları, protonları ve daha ağır iyonları neredeyse ışık hızıyla uzaya fırlatır. Ayrıca bütün elektromanyetik tayfa yayılmış radyasyon üretirler. Çoğu Güneş patlamaları, şiddetli manyetik alanların fotosfere girdiği Güneş lekeleri gibi aktif bölgelerde oluşur.

Güneş püskürtüleri magnetik birleşmelerden dolayı oluşurlar. İlk oluşum ise ve 1859 yılında Carrington Olayı olarak adlandırılan olayda gözlemlenmiştir.

GÜNEŞ PATLAMASI ELEKTRİK KESİNTİSİNE NEDEN OLACAK MI?

Güneşin yüzeyinde meydana gelen ani ve büyük dalgalar olan güneş patlaması, dünyanın manyetosferinin geçici olarak bozulmasına neden olarak Dünyayı etkileyebiliyor.

GÜNEŞ PATLAMASI NE ZAMAN OLACAK?

Uzmanların görüşüne göre güneş patlaması 2025 yılında bekleniyordu ancak geçtiğimiz ay içinde meydana gelen auroralar bunun 2024 yılının başında olacağını gösterdi.

GÜNEŞ PATLAMASI SIRASINDA NELER OLACAK?

2024 yılında gerçekleşmesi beklenen güneş patlaması, sistemlerin manyetik dalgaya maruz kalması sonucu açılıp kapanacak ve bu sayede siber saldırılara açık olabileceği bekleniyor. Banka hesaplarının çökmesi ve hatta devlet sırlarının tehlikeye girmesi söz konusu olabilir. Ayrıca güneş patlaması sırasında kuzey ışıkları olarak bilinen auroraların görülme alanını ve sıklığını arttırabilir.

2024 GÜNEŞ FIRTINASI NE KADAR SÜRECEK?

25 numaralı mevcut güneş döngüsü, 2019 yılında başladı ve yaklaşık 2030 yılına kadar devam edecek. Bir araya gelerek  oluşan 'güneş lekeleri', yıldızımızın manyetik alanındaki değişikliklerden kaynaklanıyor. Ayrıca Dünya'ya şiddetli enerji patlamaları göndererek, potansiyel olarak uydulara zarar verebilecek ve interneti bozabilecek 'güneş fırtınalarına' neden oluyorlar.

Bilim insanlarından 2024 ve 2025 yılı için uyarı geldi. Güneş patlamasının etkileri Dünyayı vurabilir. Elektrik ve internet haftalarca kesilebilir.

Oluşan güneş lekeleri, aynı zamanda güçlü enerji patlamaları sonucu güneş fırtınalarına neden olarak uydulara zarar verebilir ve hatta iletişim sistemlerini kesintiye uğratabilir.

Yeni bir araştırmaya göre, Güneş maksimumunun, beklenenenden daha erken bir şekilde yani 2024'ün başlarında yaşanacağını gösterdi. Bu tahmin, NASA'nın 2025 sonları için öngördüğü tahminle farklılık gösteriyor. Hindistan’daki bir araştırma ekibi, IISER Kolkata Uzay Bilimleri Mükemmeliyet Merkezi'nden fizikçi Doktor Dibyendu Nandi liderliğinde, bu yeni tahmini ortaya attı.

Editör: Fatma Gültekin