Gripin ilacı, genellikle soğuk algınlığının neden olduğu rahatsızlıkları hafifletmek için sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Artık marketlerde bulunmayan bu ilaç, yalnızca eczanelerden temin edilebilmektedir ve genellikle mevsim geçişlerinde yoğun ilgi görmektedir. Ancak, Gripin ilacının kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. İlaç nasıl kullanılır, hangi faydaları ve zararları vardır gibi soruların yanıtları haberimizde sizlerle...

GRİPİN İLAÇ NE İŞE YARAR? GRİPİN FAYDALARI NELERDİR ?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak sık kullanılan, grip belirtileri görüldüğünde ilk tercih edilen ilaçlardan olan Gripin ilaç ne işe yarar ne için kullanılır inceleyelim… Gripin prospektüs bilgilerinde Gripin ne işe yarar sorusuna şu şekilde yanıt verilmiştir: Birçok kişi ağrılarından kurtulmak veya ateşini düşürmek için Gripin hap alır ve kullanır. Ama gerçekten gripin neye iyi gelir ve Gripin faydaları nelerdir pek az kişi araştırır. İlaçların yan etkilerini bilmeden kullanmak büyük problemlere yol açabilir. Bu nedenle sık kullanılan bir ilaç olsa bile bir doktora sormak doğru olacaktır.

GRİPİN İLAÇ NASIL KULLANILIR?

Her ne kadar Gripin ilaç sık kullanılan bir ilaç olsa da, Gripin kullanımı konusunda sıkıntı yaşayan kişiler mevcut ve Gripin nasıl kullanılır sorusu sık soruluyor. İlacın en doğru kullanımını doktordan öğrenmek ve reçeteye uygun şekilde almak doğru olacaktır. Biz, sizlere Gripin prospektüs bilgilerine göre normal kullanım şeklini anlatacağız.

Gripin ilaç kullanım yaşı 12 yaş ve üzeridir. Eğer doktorunuz başka bir kullanım dozu önermedi ise 4-6 saat aralığında 2 kapsül gripin alınmalıdır. Ya da gün içinde en fazla 3-4 kez alacak şekilde 2-4 kapsül arası alınabilir. Bir günde 8 kapsülden fazla alınması doğru değildir.

GRİPİN NASIL İÇİLİR SUDA?

Gripin nasıl yutulur, Gripin nasıl içilir gibi soruların yanıtı internet üzerinde sık araştırılıyor. Gripin prospektüs içeriğinde bu ilacın bir bardak su ile yutulması önerilmektedir.

Ancak halk arasında Gripin kaşeyi 1-2 dakika su da beklettikten sonra içenler de vardır. Halk arasında gripinin plastik kısmını açtıktan sonra soda içerisine boşaltan ve üzerine limon sıkarak kullanan da vardır. Ama en doğru kullanım doktorunuzun tavsiyesi ve Gripin prospektüs bilgileridir.

GRİPİN ZARARLARI NELERDİR?

Gripinin bazı yan etkileri vardır.  İşte onlardan bazıları...

YAYGIN GÖRÜLEN GRİPİN YAN ETKİLERİ

Gripin prospektüs bilgilerinde yaygın görülen Gripin yan etkileri bilgisine yer verilmiştir. Bu yan etkiler ise şunlardır: Uyku hali Baş dönmesi Kabızlık Karın ağrısı Mide bulantısı ve kusma Karıncalanma ve uyuşma hissi HazımsızlıkB aş ağrısı Mide ve bağırsakta gaz

Bayramı kilo almadan tamamlamak mümkün mü? Bayramı kilo almadan tamamlamak mümkün mü?

SEYREK GÖRÜLEN GRİPİN YAN ETKİLERİ

Gripin zararları olarak bilinen seyrek görülen yan etkiler de söz konusudur. Bu yan etkiler görüldüğünde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Gripin prospektüsünde seyrek görüldüğü ifade edilen Gripin yan etkileri ise şunlardır:

Egzama, deri döküntüsü ve kaşıntı, İshal Deri altı kanaması Trombositopeni, pansitopeni ve lökopeni Alerjik reaksiyon belirtileri Karaciğer hasarı Stevens Johnson sendromu Ödem Boğazda, yüzde ve dilde şişlik

YAYGIN OLMAYAN VE ÇOK SEYREK GÖRÜLEN GRİPİN YAN ETKİLERİ

Gripin kullanımı nedeniyle ortaya çıkan ancak yaygın olmayan ve çok seyrek görülen Gripin yan etkileri de vardır. Gripin prospektüs bilgilerinde bu yan etkiler şu şekilde sıralanmıştır:

Böbrek yetmezliği ve böbrek hasarı (yaygın olmayan yan etki-uzun süreli kullanımda) Mide ve bağırsak kanalı kanaması (yaygın olmayan etki) Agranülositoz ( çok seyrek görülen yan etki)

Editör: Fatma Gültekin