Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki baskının Fed kararı sonrasında sona ereceğini ve ibrenin yukarı yönlü olacağını öngörüyor. İslam Memiş, altın borcu olanları uyararak altın fiyatları için 'Bu yıl son defa olacak' ifadesiyle belirli bir tarih verdi.

Altın fiyatları kısmi yükselişler gösterdi. Bugün açıklanacak olan Fed faiz kararı, altın fiyatlarındaki rotayı belirleyecek. Yatırımcıların kafasında ise 'Altın yükselecek mi, artacak mı?' sorusu bulunuyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın beklentisini paylaştı.

İslam Memiş'in altın fiyatları hakkındaki açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Fed faiz kararı bu akşam açıklanacak, ancak Cuma günü ABD'de tarım dışı istihdam verisi de açıklanacak. Bu veri, Fed'in faiz politikasına dair ipuçları verecektir.

Fed'in faiz artırma olasılığı var, piyasalar bunu yüzde elli şeklinde fiyatladı. Mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımı yapabilir. 2024'ün ikinci yarısında faiz indirimine gideceği beklentisi var.

Ons altın, Fed öncesi 2000 dolara kadar çekilebilir; ancak Fed sonrasında 2070 dolar seviyesini hedefleyen bir yükseliş görülebilir. 2000 dolar seviyesi, orta ve uzun vadeli yatırımcılar için alım fırsatı sunabilir.

Yılın son baskılanması Ocak ayında olabilir. Altın borcu olanlar için bu, son defa bir alım fırsatı olabilir.

Gram altın, Fed'e kadar 2050-2040 TL destek seviyesini takip ediyor. Düğün yapacaklar ve altın borcu olanlar bu haftayı değerlendirmeli. Altın gram fiyatında yükseliş bekleniyor.

Ekonominin Geleceği Üzerine Çarpıcı Yorumlar: Ozan Gündoğdu'nun Değerlendirmesi Ekonominin Geleceği Üzerine Çarpıcı Yorumlar: Ozan Gündoğdu'nun Değerlendirmesi

2024 tahminimde, gram altın 2070 TL'yi hedefleyecek, ardından kademeli olarak dalgalı bir seyir göreceğiz. Yaz aylarında 2090-2150 TL, yılın son çeyreğinde ise 3000 TL seviyesini bekliyorum.

Altın almak isteyenler için Fed'e kadar zaman var. Bu süreçte altın almak isteyenler için bir fırsat olabilir."

Editör: Ebru Kont1