Gaziantep'e gidip de hediyelik eşya almak isteyenler için yöresel ürünleri sizin için derledik:

YEMENİ (EL İŞİ PABUÇ)

Gaziantep, zanaatkarların şehri olarak bilinir. Ülkenin birçok yerinde unutulmaya yüz tutmuş zanaatlar burada yaşatılıyor. Özellikle şehrin tarihi bölgesinde yer alan atölye dükkanlarında ustalar yoğun bir şekilde çalışıyor. Yemenici Hayri Usta da, deriden yapılan geleneksel "köşker" pabuçlarını, yani yemenileri üreten ve bu zanaatı sürdüren ustalardan biri. Her yemeni, manda, sığır, oğlak, keçi ve koyun derilerinden üretilir ve tamamen el işçiliğiyle yapılır. Bu nedenle, buralardan alınabilecek en anlamlı hediyeliklerden biridir.

KUTNU KUMAŞI

Kutnu kumaşı, bir zamanlar padişahların görkemli kaftanlarının yapıldığı bir kumaştır, ancak günümüzde turistik amaçlı çanta, perde ve dekoratif yastık kılıfı gibi ürünlerde kullanılıyor. Bu kumaşın tarihi Anadolu Selçuklularına kadar uzanıyor ve 16. yüzyıldan beri bu bölgede dokunarak diğer yerlere gönderiliyor. Hammaddesinde suni ipek ve pamuk ipliği bulunuyor.

BAKIR İŞLERİ

Gaziantep'te bakır işçiliği, şehrin en önemli zanaatlarından biridir. Kadın ve erkek bakır ustaları, ürünlerini atölyelerde üretip Bakırcılar Çarşısı'nda satışa sunarlar. Gecenin geç saatlerine kadar çalışan ustaların sesleri, çarşıdan eksik olmaz. Bu çarşı, hem atölyelerin hem de satış yerlerinin bulunduğu bir merkezdir.

SEDEF İŞLERİ

Gaziantep'teki diğer önemli bir zanaat ise sedef işçiliğidir. Sedef, midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuklarında bulunan pırıltılı bir maddeden elde edilir. Deniz olmayan Gaziantep'te bu zanaatın gelişmesi, şehrin İpek Yolu üzerinde bulunmasının etkisi olarak düşünülebilir.

Gaziantep'te teknoloji ve konfor bir arada! Gaziantep'te teknoloji ve konfor bir arada!

BAKLAVA

Gaziantep'ten baklava almadan dönmek, İstanbul'da Boğaz'ı görmeden dönmek gibidir. Baklava, Gaziantep'in en ünlü tatlısıdır ve şehrin en iyi baklavacılarından birinde tadılmalıdır.

ANTEP FISTIĞI

Gaziantep mutfağındaki çoğu tatlının dünyaca ünlü olmasının sebebi, Antep fıstığının lezzet katmasıdır. Bu kuruyemiş, baklavadan kebaba kadar birçok yiyecekte kullanılır. Antep fıstığı, Türkiye'de ilk kez Gaziantep'te üretilmiştir ve halen Türkiye'nin büyük bölümünün üretimi burada yapılmaktadır. Gaziantep'ten dönerken mutlaka birkaç kilo Antep fıstığı alınmalıdır. Ekim sonu ve Kasım başında yeni hasat, Ağustos ve Eylül aylarında ise taze Antep fıstığı bulmak mümkündür.

Kaynak: Haber Merkezi