Dünyanın önemli mutfakları arasında yer alan Gaziantep, 2015 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katılmıştı. Gaziantep bu başarısı ile büyük takdir toplarken, kente olan ilgi de arttı. Her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turisti ağırlayan kent, ne yazık ki işletme boyutunda bu başarıyı yakalayamadı.

FİYATLAR ATEŞ PAHASI

UNESCO serüveni ile başlayan pahalılık yöresel lezzetlerin vatandaşlar tarafından artık ulaşılamaması neden oldu. Gaziantep’te baklavanın kilogram fiyatı kimi ürünlerde bin TL’nin üzerine çıktı. Beyran, Katmer gibi lezzetler de ise artan fiyatlar, vatandaşın bu ürünlerin yanından dahi geçemez haline gelmesine neden oldu.

RAMAZAN BAYRAMI FIRSAT OLDU AMA

6 Şubat tarihli depremlerde ağır yara alan Gaziantep’in, kültürel mirası olan Gaziantep Kalesi gibi bazı tarihi yapılar depremden zarar görmüştü. Kent turizminin ayağa kaldırılması için çalışmalar yapılırken, Ramazan Bayramı büyük fırsat olmuştu.

ŞİKAYET ÜSTÜNE ŞİKAYET GELMİŞTİ

Ramazan bayramını Gaziantep’te geçirmek için gelen turistler kentte pek çok sorunlar karşı karşıya kalmıştı. Kent genelinde kapalı işletmelerin fazla olması nedeniyle ihtiyaçlarını karşılayacak alanları bulmaktan güçlük yaşayan turistler, açık olan işletmelerde ise tarife uyulmaması ve yüksek fiyatlarla karşı karşıya kaldı. Ramazan bayramını fırsat bilen işletmelerin bu tutumu, Ticaret İl Müdürlüğü ve Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar Baklavacılar ve Kafeteryacılar Esnaf ve Sanatkârları Odasına şikayet olarak yansıdı.

TARİFEYE UYULMADI

Bankaların yüksek komisyonlar nedeniyle pek çok işletme, kartlı işlemleri askıya almıştı. Bayram için kente gelen yerli ve yabancı turistler işletmelerin bu kararı sonrası adeta şoka uğradı. Kartla işlem yapamayan müşteriler, banka havalesi ve nakit para ile işlem yapmak durumunda kaldı. Sosyal medyaya yansıyan tepkilerde, işletmelerin yapılan ödeme karşılığında fiş kesmemek için direndiği ya da az sayıda fiş kestiği yönünde iddialar olduğu görüldü. Şikayetlerde işletmelerin tarife asmadığı, asılı bulunan tarifelere uymadığı da şikayetler arasında yer almıştı.

GAZİANTEP’İN GASTRONOMİSİ KONUŞULACAK

Kentte pahalılık çalıştayı yapılmasının gündemde olduğu şu günlerde, Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve GAGEV ev sahipliğinde Gaziantep’in Gastronomi Yolculuğu konulu bir toplantı yapılması kararı alındı.

FARKINDALIK HEDEFLENİYOR

Gaziantep’i Gastronomi Turizminde daha ileriye taşıyabilmek için yeme-içme sektörünün ihtiyaçlarını gidermek ve gelecekte Gastronomi Turizmine vizyon kazandırmak amacıyla 25 Aralık Panorama Müzesi’nde Gaziantep’in Gastronomi Yolculuğu ve Geleceğe Doğru Yenilenmesi konulu farkındalık toplantısı düzenlenecek.

GENİŞ KATILIM

Suriyeli dolandırıcıların pisliği Gaziantep’e sıçradı Suriyeli dolandırıcıların pisliği Gaziantep’e sıçradı

25 Aralık Panorama Müzesi’nde  düzenlenecek toplantıya Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası,  Gaziantep Ticaret Borsası,  Gaziantep Üniversitesi, Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, HKÜ Üniversitesi, GESOB, TÜRSAB GAP Bölge Temsilciliği, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası,  Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar Baklavacılar ve Kafeteryacılar Esnaf Odası, Güneydoğu Anadolu Turistik Otel İşletmecileri Derneği, GAGEV, işletme ve esnaf temsilcileri katılacak.

ŞİKAYETLER ELE ALINACAK

Edinilen bilgilere göre toplantıda, Gastronomi, işletmelerle ilgili gelen şikayetler, hizmet kusurları, fiyatlardaki şişkinlikler, vatandaşlardan gelen şikayetler, işletmelerin sorunları, talep ve öneriler ele alınacak.

YÜKSEK FİYAT VE ŞİKAYETLER GÜNDEMDE

Vali Yardımcısı katılımıyla düzenlenecek olan eğitim ve bilgilendirme toplantısında Kurulların oluşacağı toplantıda Ticaret İl Müdürlüğü yetkililerinin yüksek fiyatlar, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün ise ürün ve hijyen denetimleri konusunda sunumlar yapacağı öğrenildi. Toplantıda kent Gastronomisinden çok pahalılık, işletmelere yönelik şikayetler ve işletmelerin sıkıntılarının ele alınacağı gelen bilgiler arasında yer aldı. Bugün düzenlenecek toplantıda Gaziantep Gastronomisinden çok pahalılık, işletmelere yönelik şikayetler ve işletmelerin talepleri konuşulacak gibi…

Muhabir: AYHAN DUMAN