Türkiye, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan özel bir lisenin müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan’ın öldürülmesi ile sarsıldı. Yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Oktugan’ın ölümünün ardından eğitimciler isyan etti. Eğitim sendikalarının kararıyla 81 il genelinde iş bırakma eylemi gerçekleştirilirken, eğitimde şiddet olayları da protesto edildi.

ÖĞRETMENLER İŞ BIRAKTI

Gaziantep’te de Eğitim Bir-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikaları tarafından kent genelinde eğitimde şiddet olaylarının sona ermesi için eylem düzenlendi. İlk eylem Eğitim Bir Sen tarafından düzenlendi. Eğitim Bir Sen Üyesi öğretmenler, Gaziantep Valiliği önünde eylem yaptı.

Öğretmenler Isyan Ettidsc 0587

VALİLİK ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Burada bir açıklamada bulunan Eğitim Bir Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Demir, ‘’ Eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek; şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak ve mağdurlara hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılması talebiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son olarak İstanbul/Eyüpsultan’da eski bir öğrenci okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahla saldırıda bulunmuş, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürümüz maalesef kurtarılamayarak vefat etmiştir. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve bütün eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Yıllardır, kanayan bir yara hâline gelen şiddet olaylarına dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı yıllardır yapıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk.’’

GEÇ KALINDI

Açıklamalarını sürdüren Demir, ‘’Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Genel Başkanımız Ali Yalçın, Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in daveti üzerine bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapılmıştır. Sayın bakanın davetini ve eğitimcilere şiddeti önlemek üzere yapılacağı ifade edilen çalışmaları önemli ve kıymetli görüyoruz. Bakanlıkta gerçekleştirilen ortak basın açıklamasının ardından TBMM önünde genel başkanımızın yaptığı geniş katılımlı eylem eğitimcilere şiddeti önlemeye dönük kararlılığımızın ve şiddet olaylarının oluşturduğu büyük üzüntünün bir tezahürüdür. Dün Ankara’da TBMM önünde yaptığımız çağrıyı bugün burada bizlerde yapıyoruz: Artık ölümle sonuçlanmaya başlayan saldırıların son bulması için gereken adımlar ivedilikle atılmalıdır. Eğitimcilere yönelik şiddeti önleme yasası artık çıkarılmalıdır’’ dedi.

ÇÖZÜM BULUNMALI

İkinci eylem Türk Eğitim Sen Gaziantep Şubesi üyeleri tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlendi. Meydanda toplanan kalabalık tarafından eğitimde şiddet olayları protesto edildi. Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, eğitimde şiddetin boyutlarının arttığını artık bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Öğretmenler Isyan Ettidsc 0592

ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI

Kentte yapılan bir başka eylem ise Eğitim-Sen, Eğitim İş, DİSK ve diğer STK’ların katılımıyla gerçekleştirildi. Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen öğretmenler ve STK temsilcileri, eğitimde yaşanan şiddet olaylarını protesto etti. Basın açıklamasında bulunan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, şiddetin boyutunun her geçen gün arttığını anlattı. Öğretmenlere yönelik politikaların sonunda bu manzaranın ortaya çıktığını söyleyen Parlakçı, Eğitimde Şiddet Yasasının bir an önce çıkarılmasını ve öğretmenleri itibarsızlaştıran politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. AYHAN DUMAN

Şamil Tayyar’dan tasarruf önerisi Şamil Tayyar’dan tasarruf önerisi