Eğitimciler bugün yurt genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de eğitimde şiddet olaylarını protesto etmek için grev yapacak. Öğretmenler, eğitimde şiddet olaylarını protesto için Kırkayak Parkı’ndan Maarif Meydanına yürüyecek…

Türkiye, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan özel bir lisenin müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan’ın öldürülmesi ile sarsıldı. Yabancı uyruklu bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Oktugan’ın ölümünün ardından eğitimde şiddet olayları bir kez daha gündeme geldi.

 GREV KARARI

Oktugan’ın katledilmesi olayının ardından yurt genelinde eğitim sendikaları grev kararı aldı. Gaziantep’te de öğretmenler, bugün iş bırakacak.  Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, öğretmenlere yönelik şiddet ve itibarsızlaştırma politikalarını protesto etmek için iş bırakacak. Kırkayak Parkı’nda toplanacak olan öğretmenler Maarif Meydanı’na yürüyecek.

BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Ömür Dinç'ten sınav öncesi stres yönetimi tüyoları! Ömür Dinç'ten sınav öncesi stres yönetimi tüyoları!

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, eğitimde şiddet olaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Parlakçı, ‘’ İstanbul'un Eyüp ilçesinde bulunan özel bir okulda görev yapan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen İbrahim Oktugan bir öğrencisi tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmiştir.  Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusunun uzun süredir okullarımızı da sarmalamış olması çok sayıda meslektaşımızın şiddetin hedefi haline gelmesine neden olmaktadır.Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bugün bir eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi, ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir” dedi.

Öğretmenler Iş Bırakacak Öğretmen Açığı Gündemdeöcretlò Ô¶Retmenlòk Resmen Öcretlò Bòr Kôlelòk

SON VERİLMELİ

Parlakçı, “Okullarda yaşanan şiddetin ve eğitim emekçilerine yönelik saldırıların önlenebilmesi, öncelikle her fırsatta eğitim emekçilerini hedef haline getiren politika ve uygulamalara son verilmesinden geçmektedir. Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Okulda şiddet olaylarının son bulması için MEB’i acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz. Eğitim emekçilerinin, başta MEB olmak üzere eğitim sendikalarının ve tüm toplum kesimlerinin desteğini hissetmeye ihtiyaçları vardır. Eğitim kurumlarının tümünde, şiddetle mücadele etmek için alınması gereken somut önlemleri, ne yapılacağını ve nasıl önleneceğini gösteren bir eylem planı olmalıdır. Eğitim emekçilerine yönelik şiddet konusunda Eğitim Sen olarak başta eğitim sendikaları olmak üzere, tüm demokratik kamuoyunu birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz’’ ifadelerini kullandı. FATMA GÜLTEKİN