Vali Çeber, Dülükbaba, Burç Tabiat Parkı ve Yamaçtepe ile İbrahim Orman Parkı, Erikçe Orman Parkı, Belkıs Orman Parkı ve Oğuzeli Orman Parkı'nda mangal ve ateş yakılmasının yasaklandığını belirtti. Bu parklara girişlerin serbest olacağını fakat mangal kullanımının 15 Haziran 2024 tarihinden 29 Eylül 2024 tarihine kadar yasak olduğunu ifade etti.Vali Çeber, alınan önlemlerle ilgili olarak, "Bu doğrultuda ilgili kurumlarımız bunun koordinasyonlarını ve takibini yapacaktır" dedi.


7935 KOLLUK PERSONELİ GÖREV YAPACAK


Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Emniyet Müdürü Celal Özcan ve İl Jandarma Komutanı Halil Şen ile birlikte gerçekleştirilen basın toplantısında, Kurban Bayramı öncesinde alınan güvenlik tedbirlerini duyurdu. Vali Çeber, bayram süresince 7935 kolluk personelinin görev alacağını ve vatandaşların huzur içinde bir bayram geçirebilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti.
Toplantıda ayrıca, bayram tatili boyunca trafik güvenliği ve asayişin sağlanması amacıyla özellikle trafik kontrollerinin artırılacağı vurgulandı. Vali Çeber konu hakkında, “İl genelinde toplam 7935 kolluk personeli Bayram süresince görev yapacaktır. Halkımızın Bayramı huzur içerisinde geçirilmesi için tatil sürecinde Jandarma komutanlığımızı Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik güvenliği açısından farklı noktalarda emniyet kemeri, motosiklet kask ehliyet kontrolü ve alkol kontrolü yapılması için personel görevlendirmeleri yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Gaziantep'te yurt kapasitesi yeterli mi? Gaziantep'te yurt kapasitesi yeterli mi?

TEDBİRLER ALINDI

Yolcu görünümünde sivil personel görevlendirildiğini belirten Çeber, “Bunlar sürücü ve yolcuların trafik güvenliği ve emniyet kemerlerini takmaları konusunda gerekli bilgilendirmeler yapacak. Ayrıca halkın yoğun olarak bulunduğu Cadde, Bulvar, Park AVM gibi güzergahlarda devriye ekip görevlendirilmesi yapılmıştır. Kurban kesim yerleri, camiler, mezarlıklar ve pazar yerlerinde gerekli trafik ve emniyet tedbirleri alınmıştır”dedi. 

GİRİŞ SERBEST MANGAL YASAK


Çeber, orman yangınlarının giderek arttığını ve 12 günde  62 orman yangını ve 523 arazi anız yangının meydana geldiğini belirterek, “*Dolayısıyla sadece 12 gün içerisinde 64 yangını. Bu sıkıntının boyutunu gözler önüne seriyor.  O nedenle Dülükbaba, Burç tabiat parkı  ve Yamaçtepe ile  İbrahim Orman Parkı, Erikçe Orman Parkı,  Belkıs orman parkı ile Oğuzeli Orman Parkına mangal ve ateş yakmamak suretiyle girişin serbest ancak mangal yakmak yasaklandı. 15.06 2024 tarihinden 29.09.2024 tarihine kadar yasaklanmıştır. Bu doğrultuda ilgili kurumlarımız bunun koordinasyonlarını ve takibini yapacaktır “ şeklinde konuştu.

Kaynak: Hatice Zengin