Yeni yıl ile birlikte zamlarda peş peşe gelmeye başladı. Gaziantep’te yöresel ürünlere yapılan yüzde 40’lık zammın ardından gözler pide ve francala ekmek fiyatlarına yapılacak zamma çevrildi. Asgari Ücret, vergiler, un fiyatlarındaki artış gibi nedenlerle zam istemek durumunda kalan esnaf, maliyet hesaplarına başladı.

Maliyet Hesabı Çıkarılıyor

Gaziantep’in yöresel ürünlerinden olan pide ekmek ile ilgili pideciler odası, çalışmalarda önemli bir mesafe kat etti. Pide ekmek fiyatları ile ilgili esnafın taleplerinin önümüzdeki haftalarda olgunlaşması ve ay sonunda zamlı tarifenin netleşmesi bekleniyor.

Somun Ekmeğe De Zam Yolda

Kadooğlu’ndan Gulfood 2024 Fuar'ı İle İlgili Önemli Açıklamalar.. Kadooğlu’ndan Gulfood 2024 Fuar'ı İle İlgili Önemli Açıklamalar..

Pide ekmeğin ardından bir zam haberi de Francala ekmek(somun) için geldi. Gaziantep Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Sevimli, artan maliyetler sonrası ekmek fiyatlarında artış için maliyet hesaplamalarına başladıklarını bildirdi. Sevimli, un fiyatları, vergi ve işçilik maliyetlerin zam kararı alınmasını zorunlu kıldığını söyledi. Pide ve somun ekmek için istenecek zam oranının da 8-8,5 TL bandında olabileceğini kaydetti.

Muhabir: FATMA GÜLTEKİN