Gaziantep’te hileye geçit yok! Gaziantep’te hileye geçit yok!

ARTAN EKONOMİK KRİZ

Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün artıyor. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Gaziantep’te kişi başına düşen kredi borcu arttı. Kentte 2024 yılının Ocak-Mart döneminde kişi başına düşen bireysel kredi kartı, bireysel kredi ve kredi borçları katlandı. Ocak ayında Gaziantep’te bireysel kredi kartı borcu 35 bin, bireysel kredi borcu 51 bin ve bireysel ihtiyaç kredisi borcu ise 61 bin lira oldu.

ORTALAMA BORÇ MİKTARI YÜKSELDİ

Şubat ayında bireysel kredi borcu 59 bin liraya, bireysel kredi kartı borcu 36 bin liraya, ihtiyaç kredisi borcu ise 63 bin liraya yükseldi. Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da bireysel kredi, bireysel kredi kartı ile ihtiyaç kredisi borcu artmaya devam etti. Mart ayı itibariyle kentte kişi başına düşen bireysel kredi borcu 59 bin liradan 61 bin liraya, bireysel kredi kartı borcu 36 bin liradan 38 bin liraya ve ihtiyaç kredisi borcu ise 63 bin liradan 64 bin liraya çıktı.

KREDİ BORÇLARINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Gaziantep’te yaşamını sürdüren 2 milyon 164 bin kişinin yaşadığı ekonomik zorluklar Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine yansıdı. Bireysel kredi, bireysel kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredi riskinin en yüksek olduğu 10 il içerisinde yer alan kentte, kişi başı bireysel kredi borcu 61 bin TL iken, bireysel kredi kartı borcu 38 bin TL, bireysel ihtiyaç kredi borcu 64 bin TL olarak kayda geçti.

Kaynak: Hatice Zengin