Gaziantep, UNESCO tarafından gastronomi şehri olarak tanınmasının yanı sıra baklavasıyla da dünyaca ünlü. Bayram öncesi bu tatlıya olan talep, her zamankinden katbekat artış gösteriyor.

Gaziantep'teki baklavacılar, bayram öncesindeki bu yoğun dönemde, yerel halkın ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin siparişlerini karşılamak için ek mesailer yapmak zorunda kalıyor. Bazı dükkanlar, talebi karşılayabilmek için üretim kapasitelerini iki katına çıkardı. Ancak yine de, baklava yapımının zahmetli ve emek isteyen bir süreç olması, siparişlerin zamanında yetiştirilmesini zorlaştırıyor.

Baklavacılar, özellikle Antep fıstığı, yufka ve şerbet gibi temel malzemelerdeki fiyat artışlarının, bu yılki üretimi daha da zorlu hale getirdiğini belirtiyor. Fiyat artışlarına rağmen, Gaziantep baklavasına olan ilgi azalmıyor; tam tersine, her bayram öncesi artış gösteriyor.

Gaziantep İŞKUR’dan istihdam atağı Gaziantep İŞKUR’dan istihdam atağı

Müşteriler, bayram sofralarını süsleyecek olan bu geleneksel lezzeti sipariş etmek için baklavacı dükkanlarının önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Çoğu müşteri, bayramın vazgeçilmez tatlısı olan Gaziantep baklavasını alabilmek için saatler öncesinden sıraya giriyor.

Baklavacı dükkanlarından birinin sahibi, "Bayram öncesindeki bu telaş bizi mutlu ediyor, ancak tüm siparişlere yetişmek gerçekten zorlu bir mücadele. Her yıl olduğu gibi bu yıl da müşterilerimizin bayramını tatlandırmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz," dedi.

Gaziantep'te bayram telaşı, şehrin sokaklarını ve özellikle baklavacılarını hareketlendirmiş durumda. Baklava, Gaziantep'in kültürel mirasının önemli bir parçası olarak, bayramın olmazsa olmazları arasında yerini koruyor.

Editör: Ebru Kont1