Türkiye, 31 Mart Pazar günü 81 ilde Büyükşehir, İl ve İlçe Belediye Başkanlarını belirlemek üzere sandık başına gidecek. Gaziantep’te de 1 milyon 383 bin 866 seçmen, Büyükşehir ve 9 İlçe Başkanını belirlemek için oy kullanacak.

BELEDİYE BAŞKANLIKLARI İÇİN 200 İSİM ADAY OLDU

Kentte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı için siyasi partiler ve bağımsız isimler olmak üzere 29 kişi aday oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığının yanı sıra İlçe Belediye Başkanlıkları için de çok sayıda başvuru oldu. Kentte Şehitkamil Belediye Başkanlığı için 28, Şahinbey Belediye Başkan için ise 21 isim aday oldu. İlçelerde toplam aday sayısı ise 171 oldu. Belediye Başkan adaylıklarının yanı sıra Meclis Üyelikleri için de siyasi partilere başvuru yağdı.

156 BİN KİŞİ ARTTI

31 Mart Yerel Seçimlerine sayılı günler kala Gaziantep’te oy kullanacak seçmen sayısı da merak konusu oldu. 2019 Yerel Seçimlerinde 1 milyon 227 bin 454 olan seçmen sayısı yüzde 12,74’lük artışla 1 milyon 383 bin 866 oldu. Gaziantep’te seçmen sayısı son 5 yılda 156 bin 412 kişi arttı.

GAZİANTEP İLK 10’DA

Öte yandan 2023 Genel Seçimleri kapsamında seçmen sayısı en fazla olan 10 il de belli oldu. Buna göre, 11 milyon 358 bin seçmenle İstanbul birinci sırada yer aldı. İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Adana, Kocaeli, Mersin ve Gaziantep takip etti.

KRİTİK VİRAJ

Yerel Seçimler öncesi siyasi partiler, son hız çalışıyor. Kentte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Yeniden Refah Partisi, favoriler arasında yer alıyor. Gaziantep’te en çok öne çıkan parti ise AK Parti oldu. Yerel Seçimlere ilişkin araştırma şirketleri tarafından yapılan anketlerde, AK Partili isimlerin rakiplerine fark attıkları görüldü.

AK PARTİ ZAYIF NOKTALARA YOĞUNLAŞTI

Tahmazoğlu’ndan İade-i Ziyaret Tahmazoğlu’ndan İade-i Ziyaret

Yerel Seçimlere Nizip ve Nurdağı dışında kalan ilçeler ve Büyükşehir’de mevcut isimlerle devam kararı alan AK Parti, diğer partilere oranla sahada etkili çalışıyor. GBB Başkan Adayı Fatma Şahin başta olmak üzere sahaya inen adaylar, mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıyor, halkın nabzını yokluyor.

CHP SAHADA AMA…

CHP Gaziantep’te geciken aday belirleme çalışmaları ve meclis üyesi aday listesi ile ilgili yaşanan kriz, nedeniyle sıkıntılar yaşanmıştı. İç sorunları ile boğuşurken sahaya inmekte geç kalan CHP, sahaya iyiden iyiye ısınırken, kalan bir haftalık süreçte yapılacaklar ise oldukça kısıtlı. CHP GBB Başkanı Adayı Muzaffer Ertürk ve İlçe Belediye Başkan Adayları, büyük gayretle sahada çalışıyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından gerçekleştirilecek olan Miting ile CHP’nin kentte sıçrama yapması ve örgütlerin moral bulması bekleniyor.

MHP RAHAT

MHP Gaziantep, Yerel Seçimlerde sahada en rahat olan parti olarak göze çarpıyor. Araban, Karkamış ve Oğuzeli’nde kendi adaylarını çıkaran diğer ilçeler ve Büyükşehir’de AK Partili isimleri destekleyecek olan MHP, ittifak kapsamında kazanımları ile de dikkat çekiyor. Yeni dönemde MHP’nin GBB Meclisinde ve ilçe meclislerinde önemli ölçüde temsil edilmesi bekleniyor.

İYİ PARTİ KAYIP

Aday belirleme noktasında büyük sıkıntılar yaşayan ve GBB Adayını son gün belirleyen İYİ Parti, sahada kayıp. 2019 yılında GBB Başkan Adayı Ejder Demir ile yüzde 17 oranında oy alan İYİ Parti, 2024 seçimlerinden ağır bir hezimet alacak gibi…

YENİDEN REFAH’TAN SALVOLAR

Yeniden Refah Partisi, Gaziantep’te eski AK Partili isimleri Belediye Başkan adayı gösterdi. Araban’da Hasan Doğru, Oğuzeli’nde Bekir Öztekin, Nizip’ye Mustafa Doktoroğlu’nu aday gösteren YRP, yerel seçimlerde hızlı çıkış yapan parti oldu. YRP’nin eski AK Partili isimleri, meclis üyesi listelerinde de aday göstermesi, AK Parti tabanından YRP’ye kaymalar olabileceğinin göstergesi olarak yorumlandı.

Muhabir: AYHAN DUMAN