Yağışların da etkisiyle bu sene yüksek rekolte beklenen buğdayda üretici taban fiyatın bir an önce açıklanmasını istiyor. Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, buğday taban fiyatları konusunda üreticiyi zarar ettirmeyecek bir fiyatın verilmesi gerektiğini söyledi.

Altında son durum ne? Altında son durum ne?

EN AZ 13 TL OLMALI

Cuma Yiğit, 14 Mayıs Çiftçiler Gününde Türkiye’deki Ziraat Odaları başkanlarıyla birlikte Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’yı ziyarete gittiklerini belirtti. Orada Bakan Yumaklı’ya buğdayda taban fiyatın 15 lira olması gerektiğini ilettiklerini anlatan Yiğit, “Ancak Sayın Bakan bu fiyatı yüksek buldu, kabul etmedi. Üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için buğdayda taban fiyat en az 13 lira olmalı” dedi.

Üretici, Taban Fiyat Bekliyoraman Di̇kkatkuraklik Korkusu!Cuma Yiğit (1)MALİYETİ 10 LİRA

Şu anda buğday hasadının başladığını, geçen sene taban fiyatın 8,5, bakanlığın da 1 lira koymasıyla 9.5 lira olduğunu dile getiren Yiğit, “En az maliyeti 10.8 olarak hesapladık. Maliyetin üzerinde çiftçi kazansın dedik. En az istediğimiz rakam 13 lira. Bu sene taban fiyat açıklanmadı. Bir an önce taban fiyatın açıklanması lazım. Yağışlar güzel oldu, rekolteyi geçen seneden iyi bekliyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: Hatice Zengin