Gaziantep’in kalbi olan Maarif Kavşağında yer alan Atatürk Heykeli ve Kaidesi, bakımsız hali ile dikkat çekiyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nüfusuna kayıtlı olduğu kentte Atatürk Heykeli ve Kaidesinin içler acısı hali sosyal medyada da gündem oldu.

GAZİANTEP’E YAKIŞMIYOR

Bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, ‘’ Gaziantep'in en bilinen meydanı Maarif Meydanı'ndaki Atatürk heykeli altındaki kaide, deprem ve bakımsızlık nedeniyle taşlar ayrılmış yıpranmış, yosun tutmuş ve kaderine terkedilmiş durumda.  Gaziantep'e yakışmayan bu durum umarım bir an kenti yönetenler tarafından düzeltilir’’ ifadeleri yer aldı.

KAİDE BÖLÜMÜNDE SORUN VAR

7.4 Büyüklüğünde Deprem Tehlikesi! 8 İl Risk Altında! 7.4 Büyüklüğünde Deprem Tehlikesi! 8 İl Risk Altında!

Gazete 27’ye özel açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi KUDEB Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel, Atatürk Heykeli ve Kaidenin basit onarımı için Anıtlar Kurulu’ndan onay aldıklarını söyledi. Gürsel, ‘’Atatürk Heykeli ve Kaidesi, anıtsal bir eser. 6 Şubat tarihli depremlerden dolayı kaide kısmında sıkıntılar var. KUDEB Daire Başkanlığı olarak taşlara müdahale edeceğiz. Kaide üzerinde bulunan bazı taşların Vandalizm sonucu kırıldığı görülüyor. KUDEB olarak basit oranım işlemi kapsamında derz açma ve kapama, temizlik ve eksilen taşların yerine konulması olacak. Bu işlemi Kültür Varlıkları Koruma Kurulundan  aldığımız Basit Onarım izni doğrultusunda yapılacak’’ dedi.

Gürsel, en kısa süre içerisinde onarım işlemlerine başlanacağını kaydetti.

Muhabir: AYHAN DUMAN