Nurdağı Meslek Yüksekokulu'nun sorumluluğundaki 470 dönümlük uygulama arazisinde buğday, şeker pancarı ve aromatik bitkiler yetiştirilerek bu ürünlerle ilgili araştırmalar yapılıyor.

150 Ton Buğday Üretimi

Altı yıldır devam eden uygulama kapsamında, arazinin 300 dönümlük kısmında yılda yaklaşık 150 ton buğday yetiştiriliyor. Toprak Mahsulleri Ofisine satılan buğdaydan elde edilen gelirle, üniversite bünyesinde yapılan akademik çalışmalar desteklenirken, öğrencilere de burs veriliyor.

Depremzede Öğrencilere Burs

Bu yıl, elde edilen gelirin bir kısmı ile Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen 15 öğrenciye burs verilecek. GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, uygulama arazilerinde birçok ürünü yetiştirerek işlediklerini belirtti. Özaydın, "Arazide hem öğrencilerin uygulamalı eğitim aldığını hem de bu ürünlerle alakalı çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Özaydın, "Burada alanında daha kalifiye elemanlar yetiştirmek istiyoruz. Ürettiğimiz buğdayı şu anda hasat ediyoruz. Arazide ata tohumlarını kullanıyoruz," dedi.

Aromatik Bitkiler ve Şeker Pancarı Üretimi

Nurdağı Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Muhammet Ali Gündeşli, uygulamalı tarım arazisinde buğdayın yanı sıra baharat sanayisinde kullanılan aromatik bitkiler de yetiştirdiklerini dile getirdi. Gündeşli, "Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi ülkemizin toprak altı ve toprak üstü çok zengin. Bizler de bu zenginliği ortaya çıkarmak için üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Yüksekokul olarak uygulamalı tarım arazimizde buğday, şeker pancarı ve karakılçık buğdayını ata tohumuyla üreterek ülkemize yeniden kazandırıyoruz. Bu önemli çünkü üretim alanı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya," şeklinde konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Psikoloji taban puanı 2024 Gaziantep Üniversitesi Psikoloji taban puanı 2024

Gelirle Sağlanan Destekler

Muhammet Ali Gündeşli, üretimden elde edilen gelirle yüksekokulun ihtiyaçlarını karşılayacaklarını, akademik çalışmalara destek vereceklerini ve aynı zamanda depremzede öğrencilere burs imkanı sağlayacaklarını belirtti.

Kaynak: ANADOLU AJANSI