UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"nda bulunan, tarihi mekanlarıyla yıl boyunca yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Gaziantep'in, bayram tatilinde de uğrak noktası olması öngörülüyor.

Tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra yöresel lezzetleriyle de dikkati çeken kentte bayram hazırlıkları tamamlandı.

GAZİANTEP’İ ÇOK SAYIDA TURİSTİK ALANI GEZEBİLECEK

Altın fiyatlarında hareketli anlar yaşanıyor Altın fiyatlarında hareketli anlar yaşanıyor

Ziyaretçiler, dünyaca ünlü "Çingene kızı" mozaiğinin yer aldığı Zeugma Mozaik Müzesi, Rumkale, Bakırcılar Çarşısı, Elmacı Pazarı, Gaziantep Kalesi ve hayvanat bahçesi gibi çok sayıda turistik alanı gezebilecek.

Kale Antepekran Resmi 2024 06 13 15.14.48

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, bayramların ilde hareketli geçtiğini, bu durumun Kurban Bayramı tatilinde de devam etmesini beklediklerini söyledi.

50 BİN CİVARINDA TURİST BEKLİYORUZ

Şehrin gastronomi kenti olmasının yanında tarihi ve doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirten Çeber, şunları kaydetti: "Ramazan Bayramı yoğun geçti, 40 bin civarında misafirimiz geldi. 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde bu sayının biraz daha artacağını öngörüyoruz. Çünkü okullar da kapanmış oluyor, 50 bin civarında inşallah turist bekliyoruz. Buna ilişkin tüm hazırlıklarımız devam ediyor. Önceki yıllarda ve bayramlarda yaşadığımız durumlara göre tedbirler alıyoruz. Mesela geçen Ramazan Bayramı'nda gelenlerin bazı söylenişleri vardı. Yeme ve içme yerlerinin kapalı olması gibi. Bileşenlerle görüştük. İnşallah bu bayramda yeme içme yerlerimiz açık olacak."

Anttepp

HERKESİ BURAYA DAVET EDİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de Gaziantep'in potansiyeliyle Türkiye'nin kültür turizmindeki öncü şehirlerinden olduğunu ifade etti. Bayram tatillerini kent turizmi açısından bir fırsat gördüklerini anlatan Şahin, "İnsanlar bayramlarını yaptıktan sonra biraz gezip dolaşmak ve yeni yerler keşfetmek istiyor. Bizler de onların sürekli yeni yerler görmeleri için mekanlar yapıyoruz. 5 antik kentimiz, 22 müzemiz var. Geçen Ramazan Bayramı'nda çok yüksek sayıda misafirlerimiz oldu. Bundan büyük memnuniyet duyduk. Herkes buraya gelmek, yeni yerleri görmek ve tatlar tatmak istiyor. Biz de bunlarla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Herkesi buraya davet ediyoruz." diye konuştu.

Editör: Barış Kaya