Milletvekili Karaca’dan Bakan Memişoğlu'na zor sorular Milletvekili Karaca’dan Bakan Memişoğlu'na zor sorular

Suriyeliler mülteciler meselesi, Gaziantep’in iki milletvekilini karşı karşıya getirdi. CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç’in, Suriyeliler’in yoğun olarak yaşadığı mahallelerde çektiği ve büyük ilgi ören videoyu, EMEP Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca Demir tepki gösterdi. Demir, CHP’i Meriç’i isim vermeden, “Popülist söylemlerle, yanlış bilgilerle, mülteci kötüleyerek çektiğiniz her video, yaptığınız her açıklama sizi de sorumlu kılıyor. Sorunların esasını ortaya koymadan, nefret söylemleriyle toplumsal fay hatlarını tetiklemek, halk düşmanlığıdır. Bunu yapmayın” diyerek uyardı.

 GAZİANTEP’TE SURİYELİ GÖÇMENLERE YAPILAN SALDIRILARI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Gaziantep’te Suriyeli göçmenlere yapılan saldırıları Meclis gündemine taşıdı, AKP’yi politikası nedeniyle eleştiren Demir, CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriçi’i de Suriyeliler üzerinden popülizm yapmakla suçladı.

İŞÇİLERE VE EMEKÇİLERE YÖNELİK LİNÇ GİRİŞİMİ

Kayseri’nin ardından, Gaziantep’te da Suriyeli işçilere ve emekçilere yönelik linç girişimi ve saldırılara ilişkin TBMM Genel Kurulunda konuşan Karaca, dün Gaziantep’te işçi servislerinin saldırganlar tarafından durdurularak, Suriyeli işçilere saldırmak isteyen grupların yerli işçiler tarafından engellendiğini aktardı.

KİRLİ OYUNLARINA ALET OLMAYIN

Karaca, Gaziantepli işçi ve emekçilere yaptığı çağrıda “Bizi bu sefalet düzenine mahkûm edenlerden; Suriye’de emperyalistlerle, cihatçı teröristlerle iş tutup savaşı büyütenlerden, kirli pazarlıklarla Türkiye’yi Avrupa’nın sınır bekçisi haline getiren iktidardan hesap sormak yerine, bizi birbirimize kırdırmak isteyenlerin kirli oyunlarına alet olmayın” dedi.

TOPLUMSAL FAY HATLARINI TETİKLEMEK, HALK DÜŞMANLIĞIDIR

Karaca’nın gündeminde, CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç’in Suriyeliler’in yoğun olarak yaşadığı çektiği görüntüler de vardı. İsim vermeden Meriç’i eleştiren Demir, “Popülist söylemlerle, yanlış bilgilerle, mülteci kötüleyerek çektiğiniz her video, yaptığınız her açıklama sizi de sorumlu kılıyor. Sorunların esasını ortaya koymadan, nefret söylemleriyle toplumsal fay hatlarını tetiklemek, halk düşmanlığıdır. Bunu yapmayın” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Barış Kaya