MÜSİAD Gaziantep'te devir teslim töreni MÜSİAD Gaziantep'te devir teslim töreni

Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Gaziantep Oğuzeli Geri Gönderme Merkezi'nde (GGM) yaşanan ciddi sorunları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya iletti. Karaca, merkezde tutulan bazı sığınmacıların hastalıklar ve ihmal nedeniyle yaşamını yitirdiği, hak ihlallerine maruz kaldığı ve temel insan haklarından mahrum bırakıldığı iddialarını gündeme taşıyarak bakanlıktan yazılı cevap talep etti.

SORGULANAN ÖLÜMLER VE SAĞLIK SORUNLARI

Emek Partisi'nden Milletvekili Sevda Karaca, Oğuzeli GGM'de yaşanan mağduriyetlere dikkat çekerek, merkezde tüberküloz nedeniyle bir erkek ve bir kadın olmak üzere iki yabancı uyruklunun öldüğünü ve bu durumun bir salgın olasılığını gündeme getirdiğini belirtti.

Karaca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, "Oğuzeli GGM’de kaç yabancı uyruklu kişi bulunmaktadır? Bu kişilerin yaş, cinsiyet ve uyruk dağılımı nasıldır? Oğuzeli GGM’de bugüne kadar kaç kişi vefat etmiştir? Bu ölümlerin kaç tanesi tüberküloz sebebiyle meydana gelmiştir? Hastalığın bulaşıcılığı ve uzun tedavi süreçleri göz önüne alındığında ne gibi önlemler alınmıştır? Tüberküloz salgını var ise Oğuzeli’nde bulunan GGM’de hala hizmet sunmaya devam edecek midir? Oğuzeli GGM’de kaç kadın doğum yapmıştır? Kadın ve çocukların bakımı ve hijyeni konusunda ne gibi çalışmalar bulunmaktadır? Oğuzeli GGM’de sağlık hizmetleri ne şekilde verilmektedir? Oğuzeli GGM’de denetleme yapılmakta mıdır? Denetimler kimler tarafından ve ne sıklıkla yapılmaktadır? Yapılan denetimlerin sonuçları ne olmuştur? Oğuzeli GGM’de yaşanan hak ihlallerine ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?” şeklinde sorular sordu.

Kaynak: Fatma Gültekin