TBMM Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi olan AK Parti Gaziantep Milletvekili Doç. Dr. Derya Bakbak, Kopenhag’taki görüşmelere katıldı. Komisyon, önce Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi Heyetiyle bir araya geldi. TBMM Dışişleri Komisyonu’na Fuat Oktay başkanlık ederken, Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi Heyetine de Michael Aastrup Jensen başkanlık etti. Danimarka Parlamentosu’ndaki bu görüşmenin ardından TBMM heyeti, Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği ev sahipliğinde Türk vatandaşları ile buluştu.

Görüşmelere ilişkin değerlendirme yapan Dışişleri Komisyonu Katip Üyesi Bakbak, “Danimarka Parlamentosu Dış Politika Komitesi heyetiyle yapmış olduğumuz görüşmeleri gerek siyasi gerekse ekonomik açıdan ikili ilişkilerimize katkı sunucu bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi. Bakbak, görüşmelerde ekonomik ve siyasi ilişkiler, terörle mücadele, Gazze’de yaşanan soykırım, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi konu başlıklarının ele alındığını belirtti.

Görüşmede, Türkiye’nin terörle kararlı mücadelesinin tüm bölgenin güvenliği ve istikrarı için önemli olduğu vurgulanarak, PKK/YPG/PYD, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütleri arasında ayrım yapılmaksızın teröre karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizildi.

Deryawhatsapp Görsel 2024 05 16 Saat 12.53.00 7Aa7Df4B

Gazze’de yaşanan insanlık dramına ilişkin de İsrail’in uluslararası hukuku ve insani değerleri ayaklar altına alarak gerçekleştirdiği saldırıların durdurulması gerektiği ve tüm uluslararası toplumun bu konuda sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.  

CHP’li Meriç’ten sert çıkış! CHP’li Meriç’ten sert çıkış!

Rusya-Ukrayna Savaşına ilişkin ise Türkiye’nin başından beri Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan açık desteği ve savaşın sona erdirilmesine yönelik çabaları paylaşıldı.

Dışişleri Komisyonu ayrıca Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Hakan Tekin ile bir araya geldi, Büyükelçi Tekin’in ev sahipliğinde Danimarka’da yaşayan Türk vatandaşları ile buluştu. Bakbak, burada yaptığı konuşmada “Ticaret hacmimizin ilerlemesi ihracat yapan şehirler ile bağlantıların kurulması için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca burada yaşayan Türk çocuklarımızın Türkçe eğitimden faydalanabilmelerini, Türkçe’yi öğrenmeleri ve unutmamalarını istiyoruz. Bu konunun üzerine eğileceğiz” dedi.  HABER MERKEZİ

Editör: Barış Kaya