TBMM İdare Amiri ve MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep’in sorunlarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kentte her geçen gün artan konut sorununa değinen Atay, arsa spekülatörlerine dikkat çekti. Atay, imara açılan arsaları toplayan kimselerin arsa spekülasyonu yaparak fiyatları katlayarak sattığını bu nedenle konut fiyatlarının da arttığını kaydetti.

Gaziantep’te barınma krizi her geçen gün artıyor. Son 5 yılda konutları yüzde 930, konut kiraları ise yüzde 977,78 oranında arttı. Söz konusu artışlar vatandaşların ev sahibi olma umutlarını bir başka bahara bırakmasına neden olurken kiracıların hayatını da iyiden iyiye zorlaştırdı.

5 YILDA YÜZDE 930 ARTTI

Gaziantep Büyükşehir Meclisinde Encümen Seçimleri Tamamladı Gaziantep Büyükşehir Meclisinde Encümen Seçimleri Tamamladı

Gayrimenkul değerlendirme platformu Endeksa verilerine göre Gaziantep’te son 5 yılda yüzde 930 oranında arttı. Şubat ayı itibariyle Gaziantep’te konut metrekare fiyatı 17 bin 173 TL oldu. Kentte son 1 yılda yüzde 59,51, son 2 yılda ise 197,37 arttı. Kira bedelleri ile birlikte konut fiyatlarındaki toplam değişim oranı ise yüzde 1004,24 oldu.

METREKARE FİYATI DUDAK UÇUKLATTI

Gaziantep’te Şubat sonu itibarıyla son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatları yüzde 59,51 arttı. Aynı özelliklerdeki ortalama satılık konut fiyatları 2 milyon 730 bin 507 TL. Ortalama satılık konut büyüklüğü 159 metrekare oldu. Satılık konutların ortalama metrekare birim fiyatı Şubat 2024 sonu itibarıyla 17 bin 173 TL’ye yükseldi.

ATAY SORUMLULARI AÇIKLADI

TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, kentte artan konut fiyatlarının sorumlularını açıkladı. Gaziantep’in her geçen gün büyüyen bir şehir olduğunu anlatan Atay, trafik ve barınma probleminin büyümeye paralel olarak katlandığını söyledi.

1’E ALIP 10’A SATIYORLAR

Kentte konut fiyatlarındaki pahalılığın nedenini aktaran Atay, ‘’ “Devlet sana ucuz arsa verecek sen kooperatifleşmenin yolunu açacaksın. Ucuz arsayı insanlara vereceksin. Bunlar meslek grupları olacak. Gaziantep’teki arsa fiyatları pahalı olmasından dolayı daire fiyatları da çok pahalı. Burada arsa spekülasyonu yapıyorlar. Ne yapıyor? İmara gidecek bir yerden arsa alıyor. 10 sene bekliyor. 1 liraya aldı ise 100 liraya satıyor. Vergi vermiyor, arsa fiyatını 100’e katlıyor. Böyle olunca ev fiyatları artıyor.’’

ÇÖZÜM UCUZ ARSA ÜRETİP KOOPERATİFLEŞMEK

Barınma sorununa çözüm önerisinde bulunan Atay, ‘’Burada tek çözüm devlet sana hazine arazisi verecek sende vatandaşa vereceksin. 2+1 3+1 ev yapacaksın. 100 metre kare. Lüksten vazgeçmemiz lazım. TOKİ evleri niye ucuz? Tünel kalıp. Çok büyük işçilik olmadığı için ev çabuk bitiyor.  Ucuz fiyatlı arsa üretilip, kooperatifleşmek suretiyle Gaziantep’i şehir dışına taşımak’’ dedi.

Muhabir: AYHAN DUMAN