İlk uygarlıkların doğduğu Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir ve tarihi İpek Yolu üzerinde yer alır. Peki Gaziantep, kışın soğuk olur mu?

Gaziantep FK’da yeni isim Gaziantep FK’da yeni isim

GAZİANTEP KIŞIN SOĞUK OLUR MU?

Şehrin iklimi, coğrafi konumu nedeniyle Akdeniz ve kara iklimi arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Bu durum, Gaziantep'in iklimsel özelliklerini büyük ölçüde etkilemektedir. İl genelinde yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları soğuk ve yağışlı bir hava ile kendini gösterir. Özellikle kış ve ilkbahar aylarında yağışların daha yoğun olduğu görülmektedir.

İlin güney kesimleri Akdeniz ikliminin etkilerini daha fazla hissederken, genel olarak Gaziantep'in kış ayları soğuk geçmektedir. Hava durumu, kış mevsiminde sıcaklık düşüşleri ve yağışlarla birlikte sık sık soğuk ve yağışlı günler yaşanmasına neden olmaktadır.

Gaziantep'in bu iklimsel özellikleri, şehrin tarihi ve kültürel yapısını ziyaret etmek isteyenler için de önemli bir bilgidir. Kış aylarında Gaziantep'e seyahat planı yapan ziyaretçilerin, soğuk hava koşullarına hazırlıklı olmaları önerilir.

Kaynak: Haber Merkezi