Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tarihî ve kültürel açıdan zengin şehirlerinden biri olan Gaziantep, MÖ 3650 yılına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip. Bu, Gaziantep'in yaklaşık 5650 yıllık bir tarihe sahip olduğunu gösteriyor. Dünya üzerindeki en eski şehirler arasında yer alan Gaziantep, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden kalan izleri bugün de taşımaktadır.

GAÜN öğrencileri TEKNOFEST’te! GAÜN öğrencileri TEKNOFEST’te!

Şehrin geçmişi, Hititlerden Asurlulara, Romalılardan Bizanslılara, Araplardan Selçuklulara ve Osmanlılara kadar uzanan geniş bir yelpazede incelenmiştir. Gaziantep, bu zengin tarihsel geçmişini günümüze kadar taşıyarak, adeta bir açık hava müzesi gibi ziyaretçilerine sunmaktadır.

Gaziantep'in kültürel zenginliği, sadece tarihi yapılarıyla sınırlı değil. Şehrin dünyaca ünlü mutfağı, baklavası, katmeri, lahmacunu ve diğer yöresel lezzetleriyle de kültürel bir miras olarak kabul ediliyor. Ayrıca Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep Kalesi, Rumkale ve Etnografya Müzesi gibi tarihi yapılar, şehrin kültürel dokusunu daha da zenginleştiriyor.

Kaynak: Haber Merkezi