Gaziantep ve Çevresinde Artan Sıcaklıklar

Geçen yıl Türkiye’deki pek çok ilde, Haziran ve Eylül ayları arasında rekor sıcaklıklar yaşandı. Türkiye’deki en yüksek sıcaklık Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde 49.5 derece olarak ölçülmüştü. Küresel ısınmanın etkisiyle yetkililer, bu sıcaklıkların daha da yükselmesini bekliyor.

Uzmanlardan Önemli Uyarılar

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, Türkiye'de beklenen yüksek sıcaklıkların etkileri üzerine açıklamalarda bulundu. Türkeş, Türkiye’deki ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıkların, her geçen yıl biraz daha arttığını ifade etti. Sıcaklıkların 2023 yılında ortalama 1.5 derece artmış olduğunu belirten Türkeş, bu oranın küresel ısınma eşiğine denk geldiğini söyledi.

Yeni Rekorlar Yolda

Yetkililer, bu yıl sıcaklıkların daha da artacağını açıkladı. Prof. Dr. Murat Türkeş, bu yaz özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Gaziantep dahil, rekor sıcaklıkların kaydedilmesini beklediklerini ifade etti.

Yağış Rejiminde Değişiklikler

Artan sıcaklıklarla birlikte yağış rejiminin de değişmesi bekleniyor. Prof. Dr. Türkeş, daha şiddetli yağışların bölgede etkili olabileceğine vurgu yaptı. Şiddetli yağışlarla birlikte su baskını ve sel gibi felaketlerde artış olabileceğini belirtti. Ayrıca, kalıcı kar ve buzulların olduğu bölgelerde de değişimlerin yaşanabileceğine dikkat çekti. Sıcaklıkların bu hızla artması durumunda, Ağrı Dağı’nın tepesinde yer alan buzulun erimesi bekleniyor.

Yeşil altında ücret krizi! Yeşil altında ücret krizi!

Kuraklık Tehlikesi

Öte yandan, sıcaklık artışları bu şekilde devam ederse, Gaziantep ve çevresini ciddi bir kuraklık tehlikesi bekliyor. Uzmanlar, Gaziantep halkının bu zorlu hava koşullarına karşı tedbirli olmalarını ve yerel yönetimlerle iş birliği yaparak gerekli önlemleri almalarını tavsiye ediyor.

Gaziantep Valiliği ve yerel yönetimler, sıcaklıkların artışına karşı halkı uyarıyor ve gerekli önlemlerin alınması için çalışmalarını sürdürüyor. Halkın, güncel hava durumu tahminlerini takip etmeleri, özellikle öğle saatlerinde dışarıda geçirilen zamanı sınırlamaları ve yeterli su tüketmeleri önem taşıyor.

Kaynak: Haber Merkezi