31 Mart Yerel Seçimleri Gaziantep’te büyük değişimleri de beraberinde getirdi. Yerel Seçimlerde Cumhur İttifakı başta Şehitkamil Belediyesi olmak üzere Nizip, Yavuzeli ve Oğuzeli Belediyelerini CHP ve Yeniden Refah Partisine kaptırdı. 2019 Seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi dahil 9 belediyeyi elinde bulunduran Cumhur İttifakının belediye sayısı 5’e düştü.

Yeni dönemde A Takımında olmasına kesin gözüyle bakılan GBB Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkanvekili Osman Toprak, Başkan Şahin ile yaptığı görüşmede müsaade isteyerek görevlerinden ayrıldı. Toprak’ın ayrılığının ardından yeni dönemde GBB Belediye Başkan Yardımcılıkları için Halil Uğur, Murat Özgüler, Hakan Aslansoy, Ertuğrul Teymur, Zehra Ünal ve Mehmet Haz’ın adının geçtiği öğrenildi.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDE DENGELER DEĞİŞTİ

Önceki yıllarda yalnızca AK Parti ve CHP’nin grup kurduğu   Büyükşehir Belediye Meclisinde yeni dönemde grubu bulunan parti sayısı 4’e yükseldi. Yeniden Refah ve MHP, yeni dönemde Büyükşehir’de grup kuran partiler oldu. Daha önce mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin ise meclis üyesi sayısı 22’ye düştü. Yeni dönemde CHP 16, MHP 7 ve YRP 8 meclis üyesi ile mecliste temsil edilecek.

 A TAKIMINDA KİMLER OLACAK?

Büyükşehir Belediye Meclisinde durum böyle olurken en çok merak edilen konu ise, ‘’Fatma Şahin’in A Takımı ve Üst Düzey Kadroda kimler olacak?’’ sorusu oldu.  AK Parti kulislerinden edinilen bilgiler yeni dönemde Büyükşehir Belediyesi’nde önemli değişimlerin yaşanacağına işaret ediyor.

FATMA ŞAHİN’DEN KİMLER İZİN İSTEDİ?

Edinilen bilgilere göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden Belediye Başkan Yardımcıları ve Üst Düzey Yönetimlerde değişim yaşanacak. Yeni dönemde meclis üyelikleri için aday olmayan Mehmet Berk ve Erdem Güzelbey’in yanı sıra üst düzey yöneticilerden de değişimler olacağı öğrenildi. Bazı sürpriz isimlerin ise yeni dönemde görevden ayrılmak için GBB Başkanı Fatma Şahin’den izin istedikleri gelen bilgiler arasında.

OSMAN TOPRAK ZİRVEDE BIRAKTI

Mustafa Bozgeyik’ten Ankara çıkarması Mustafa Bozgeyik’ten Ankara çıkarması

2 dönemdir Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcılığı ve Meclis Başkanvekilliği görevini sürdüren Osman Toprak’ın işlerinin yoğunluğu nedeniyle GBB Başkanı Fatma Şahin’den izin isteyerek görevini bıraktığı öğrenildi. Görüşmede Başkan Fatma Şahin’in Osman Toprak’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ettiği ve ne zaman isterse görevine devam edebileceğini söylediği kaydedildi.

İSİMLER NETLEŞİYOR

Fatma Şahin’in A Takımında yer alacak isimler de netleşiyor.  Yeni dönemde Halil Uğur’un görevine devam edeceği, yeni gelecek isimler ise Murat Özgüler, Hakan Aslansoy, Ertuğrul Teymur, Zehra Ünal ve Mehmet Haz olacağı öğrenildi. Konuşulan isimlerden Halil Uğur ve Zehra Ünal Şahinbey Belediye Meclisi, Murat Özgüler, Hakan Aslansoy, Ertuğrul Teymur ve Mehmet Haz ise Şehitkamil Belediye Meclis üyesi. Söz konusu isimlerden Halil Uğur, Murat Özgüler, Ertuğrul Teymur ve Hakan Aslansoy’un aynı zamanda GBB Meclis Üyesi olmaları nedeniyle Meclis Başkanvekillerine de getirilebileceği gelen bilgiler arasında yer aldı. Zehra Ünal ve Mehmet Haz’ın ise GBB Meclis üyesi olmadıkları için görevlendirme ile Belediye Başkan Yardımcısı yapılacakları bilgisine ulaşıldı.