FİTRE NEDİR, NE DEMEK?

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası, insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan sadakadır.

Ömer Selim Alan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, ne iş yapıyor, hangi partiden, siyasi hayatı Ömer Selim Alan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, ne iş yapıyor, hangi partiden, siyasi hayatı

KİMLER FİTRE VERMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber (s.a.s.) her Müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir.

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan Bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Nitekim bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak bayramdan sonraya bırakılması mekruhtur.

FİTRE KİMLERE VERİLİR/VERİLMEZ?

Kişi dinen zengin sayılanlara, anne, baba, dedeler ve nineler, çocuk ve torunlara ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi birkaç fakire de dağıtılabilir. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

2024 FİTRE NE KADAR?

2023 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar fitre tutarı 70 TL olarak açıklanmıştı.2024 yılı için henüz fitre miktarı açıklanmadı.

Editör: Barış Tekeci