1 kilo Antep fıstığı kaç TL 2024? 1 kilo Antep fıstığı kaç TL 2024?

Geceleri meşale ve fenerlerle süslenmiş kalabalıkların katılımıyla gerçekleşen fener alayının ne olduğu ve ne zaman gerçekleştirildiği merak konusu oldu. Peki, fener alayı nedir, ne zaman gerçekleştirilir?

FENER ALAYI NEDİR?

Fener alayı, özellikle bayram ve özel günlerin gecelerinde düzenlenen, toplulukların meşale veya fenerlerle katıldıkları gösterilere verilen addır. Bu etkinlikler, halkın zaferlerini veya önemli günlerini kutlamak amacıyla düzenlenir. Gündüz kutlamalarına "Zafer Alayı" denirken, gece yapılanlara ise "Fener Alayı" adı verilmiştir.

FENER ALAYI NE ZAMAN DÜZENLENİR?

Fener alayları, genellikle özel günlerin öncesindeki gecelerde organize edilir. Türkiye'de Cumhuriyet Bayramı gibi milli bayramlar başta olmak üzere, çeşitli festivaller ve önemli tarihlerde düzenlenen fener alayları, katılımcıların elindeki fenerlerle renkli görüntüler oluşturur. Örneğin, her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlamaları kapsamında Türkiye'nin dört bir yanında fener alayları düzenlenmektedir. Ayrıca, Letonya'nın Bağımsızlık Günü olan 18 Kasım'da da geleneksel olarak fener alayları yapılmaktadır.