Dolar, altın, borsa ve kripto para gibi piyasalar, FED'in faiz kararının etkisi altında doğrudan hareket edebilirler. Analistler, mart ayı faiz kararına ilişkin beklentilerini açıklayıp piyasalarda olası senaryoları değerlendirdiler. Şimdi, tüm gözler FED'in faiz toplantısına çevrildi ve yatırımcılar, alacakları kararlarda bu önemli faktörü göz önünde bulunduruyorlar.

Mart ayı FED Para Politikası Kurulu faiz kararı toplantısı için tarih araştırmaları devam ediyor. Önceki faiz kararını ocak ayında açıklayan FED, faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu, bu da son 23 yılın en yüksek seviyesiydi. Şimdi ise piyasalar, yılın ikinci faiz kararını bekliyorlar.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ABD Merkez Bankası'nın (FED) mart ayı faiz kararı toplantısı takvimi netleşti. Buna göre, FED faiz kararı toplantısı 20 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek ve kritik faiz kararı akşam saat 21.00'da duyurulacak.

FAİZ BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Faiz beklentileri, küresel piyasalarda belirsizliklerin devam etmesiyle karışık bir seyir izliyor. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizlikler, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu hafta, gözler gelecek hafta Fed'in açıklayacağı faiz kararına çevrildi.

Enflasyonla mücadelede sona gelinip gelinmediği konusundaki belirsizlikler, dünya genelinde soru işaretleri ortaya çıkardı. Aynı zamanda, gelecek dönemde atılacak para politikalarına ilişkin belirsizlikler de küresel anlamda devam ediyor.

Analistler, ABD'de açıklanan tüketici ve üretici enflasyonunun tahminleri aşmasıyla Fed'in yılın ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik ihtimallerin zayıfladığını belirtiyorlar.

Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı

Para piyasalarında, Fed'in 19-20 Mart'ta gerçekleştireceği para politikası toplantısında faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, bankanın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta %7 ve haziranda %59 olarak fiyatlanıyor. Bu durum, yatırımcıların geleceğe yönelik beklentilerini şekillendirirken, piyasalarda belirsizliklerin devam ettiğini gösteriyor.

Editör: Tekin Albayram