Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinden geriye dönük aşı retçilerinden ıslak imzalı belge almalarını istedi. Bakanlık kararı tepkilere neden olurken bir tepki de Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Gökhan Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Aile Hekimlerinin cezalandırıldığını söyledi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Gökhan Erdoğan, yanlış ve eskiden kalma uygulamalarla aile hekimlerine zaman kaybettirildiğini ve performanslarına göz dikildiğini söyledi. Erdoğan, aşı karşıtlarının kayıtlarının girilmesi işleminin ayrıca yazılı dilekçe ile beyan edilmesi sistemine geri dönen Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasını kaldırmasını istediklerini belirtti.

İYİ NİYETLİ DEĞİL

Ailesi tarafından bu konuda kanuni zorunluluk olmadığı için bebek ve çocuklarına aşı yaptırmama kararı alan ailelerin faturasını bakanlığın yine aile hekimlerine kestiğini belirten Dr. Gökhan Erdoğan, “Hem de bu cezayı kesmekle kalmamış ne hikmetse bu kararın 2024 Mayıs ayında uygulanacağını 29 Mayıs 2024 tarihinde sadece web sitesi üzerinden duyurmuş ve daha önceden kabul etmiş olduğu tüm işlemleri iptal etmiştir. Yapılan değişikliğin iyi niyetli olmadığı ise aylık işlerin tamamlanmış olduğu ayın son gününde duyurulması ile aşikârdır” dedi.

Gaziantep’te 2 adreste 6 silah ele geçirildi! Gaziantep’te 2 adreste 6 silah ele geçirildi!

AİLE HEKİMLERİ CEZALANDIRILIYOR

Aile Hekimlerinin cezalandırıldığını söyleyen Erdoğan, “Sağlık Bakanlığının duyurusunda “Bu uygulama ile aşı yapılmama durumu “yapılmadı” ve aşı yapılmama nedeni “RED” olan işlemler performans hesaplamalarından hariç tutulmayacak olup, gereken ve yapılmamış aşı olarak sayılacaktır. Bu aşılara yapılacak itirazların İl Sağlık Müdürlükleri’ne yapılması gerekmektedir deniyor. Bu açıkça aile hekimlerini performans ödemesi kesintileri ile cezalandırmaktadır.”

BAKANLIKTAN SON DAKİKA KARARI

Aile hekimlerinin her bebek ve çocuğu kendi çocuğu gibi düşünerek aşılarının yapılması konusunda büyük çaba harcayıp aşıları uyguladığını söyleyen Erdoğan, ‘’Ülkemizde 2005 yılı ile başlayan aile hekimliği pilot uygulaması etkilerinin net şekilde görüldüğü bu tablo ile aşıların ne kadar önemli olduğu ve aile hekimliği uygulamasının başarısını net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade ederek, “Aşı haritasında bu kadar yol alınmışken ne yazık ki aile hekimlerinin bu özverili çalışmaları Sağlık Bakanlığı tarafından her zamanki gibi cezalandırılmış ve aile hekimlerine ücret kesintisi olarak dönmüştür. Sağlık bakanlığı tarafından Aile Hekimlerine yazılı tebliğe bile gerek duymadan SİNA web sitesi üzerinden 29 Mayıs 2024 tarihli duyuru ile GBP kapsamında yapılan aşıları çocuklarına yaptırmak istemeyen aileler için yapılmış olan Red girişlerinin Mayıs ayı itibariyle kabul edilmeyeceğini bildirmiştir.” diye konuştu.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

AHEF adına, Sağlık bakanlığını acilen bu yanlıştan dönmeye ve yapılan değişikliği derhal geri çekmeye davet eden Erdoğan, “Daha iyi bir aile hekimliği, sağlıklı bir toplum ve daha güçlü aile sağlığı merkezleri isteniyorsa aile hekimliği uygulamasında herhangi bir değişiklik yapılmadan önce saha da görev yapan her aile hekiminin temsilcisi olan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) ile istişare etmesi talebimizi tekrar yineliyoruz” dedi.

Kaynak: Hatice Zengin