Engelli yakınlarına yapılan evde bakım aylığı ödemeleri her ayın belirli bir döneminde hesaplara yatırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bu ödemeler, Mart döneminde de zamanında hesaplara yatırılacak. Evde bakım maaşları, yapılan zamla birlikte 7 bin 608 liraya yükseldi. Bu zam, engelli yakınlarına sağlanan desteklerin artması ve yaşam standartlarının iyileştirilmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Peki, evde bakım maaşları bu ay ne zaman yatacak? İşte 2024 Mart evde bakım maaşı ödemesinde son durum...

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşları genellikle her ayın 15 ila 31'i arasında hesaplara yatırılıyor. Bu doğrultuda, Mart ayı evde bakım maaşı ödemelerinin 15 Mart itibarıyla hesaplara yatırılması bekleniyor.

2024 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?


Memur maaşlarına yapılan zamla birlikte, evde bakım maaşı ücretlerine de %49,25 oranında zam yapıldı. Buna göre, 'evde bakım desteği' yapılan zamla birlikte 5.098 liradan, 7.608 liraya yükseldi.

Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır Emekli Maaşı Üzerindeki Bloke Nasıl Kaldırılır

EVDE BAKIM MAAŞLARI NASIL SORGULANIR?

e-Devlet'in "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfası üzerinden vatandaşlar, evde bakım aylığı ödemelerini sorgulayabilirler. Bu hizmetten faydalanabilmek için sisteme kayıtlı olmak ve giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle giriş yaparak evde bakım aylığı ödeme bilgilerini sorgulayabilirler.

Editör: Fatma Gültekin