Bu uygulama ile kiracıların da sürece dahil edilmesi, kira gelirlerinin daha şeffaf ve düzenli bir şekilde beyan edilmesini amaçlıyor.

Kredi çekemeyenlere müjde: Sicil affı kapıda! Bu tarihte resmi gazetede yayımlanacak Kredi çekemeyenlere müjde: Sicil affı kapıda! Bu tarihte resmi gazetede yayımlanacak

Yeni düzenlemeye göre, eğer kiracılar Dijital Vergi Dairesi'ne kayıtlıysa, kendi kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak bu formu doldurabilirler. Aynı zamanda e-Devlet şifresi kullanarak da bu bilgilere ulaşabilirler.

2023 yılında, yıllık 21 bin liradan fazla konut kira geliri veya 150 bin liradan fazla iş yeri kira geliri elde eden gayrimenkul sahiplerinin Gelir Vergisi ödemeleri gerekecek. Kira beyannameleri, 1 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında verilebilecek, ve Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden veya Dijital Vergi Dairesinden beyanname doldurulabilecek.

Ayrıca, 2023 için yıllık 21 bin lira ve altındaki konut kira gelirleri gelir vergisinden muaf tutulurken, 2024 için bu muafiyet sınırı 33 bin lira olarak belirlendi. Yüksek kazançlar ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de zamanında ve eksiksiz beyanname verme zorunluluğu bulunuyor.

Beyanname verme sürelerine uyulmaması veya eksik bilgi verilmesi durumunda özel usulsüzlük cezası uygulanacak ve vergi borçlarının zamanında ödenmemesi halinde de ciddi cezai yaptırımlar uygulanabilir. Vergi ödemeleri, çeşitli dijital platformlar ve bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Editör: Ebru Kont1