Ev hanımlarına emeklilik" konusu Türkiye genelinde büyük ilgiyle takip ediliyor. Çalışmayan ev kadınlarının emeklilik hayali, son dönemde gündemde önemli bir yer tutuyor. Ev hanımları için sağlanan prim avantajları ve emeklilik imkanlarıyla ilgili detaylar SGK Uzmanı Murat Bal tarafından paylaşılıyor. Ev kadınlarının merakla beklediği emeklilik müjdesiyle ilgili tüm ayrıntılar haberimizde…

Ev hanımlarına yönelik önemli bir düzenleme yapılacak. Torba yasa maddeleri arasında yer alan ev hanımlarına emeklilik hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusundaki çalışmalarımızı başlattık. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında, yükümlü olunan primin üçte birinin devlet tarafından ödenmesi yönünde bir sistem kuruyoruz." açıklamasını yaptı.

BAKANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

SGK Uzmanı Murat Bal, prim desteğinde kadınların ilk sigortalılık tarihinin önemli olduğuna dikkat çekerek "Prim ve yaş buna göre hesaplanacak" dedi.

TV100 yayınına bağlanan SGK Uzmanı Murat Bal, ev hanımlarına prim desteğine ilişkin olarak "Kadın kardeşimizin işe ne zaman girdiğinin çok önemi var. Prim ve yaş buna göre hesaplanacak" şeklinde konuştu.

Bakan Bal, "Kadınlar için 58 yaşını hangi tarihte doldurduğuna göre 7200 primini hangi tarihte doldurduğuna göre yaş skalamız var." ifadelerini kullandı.

EYT'LİLER BAYRAM İKRAMİYESİ 2024 || Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesini ne zaman ödenecek, ne kadar, kimler alabilecek? EYT'LİLER BAYRAM İKRAMİYESİ 2024 || Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesini ne zaman ödenecek, ne kadar, kimler alabilecek?

Destek ödemelerinin miktarı ile ilgili olarak Bal, "Şu an itibariyle 6 bin 400 lira olan isteğe bağlı primin bir bölü üçünü devlet ödeyecek. 4 bin 267 liralık kısmını da kadınlar ödeyerek bu günlere sahip olmuş olacak" diye konuştu.

Bal şunları ifadelere yer verdi:

"Orta Vadeli Programda sayın Bakan Vedat Işıkhan'ın söylediği 'Bu konuyu çözüme kavuşturacağız. Kadınlarımıza yönelik olarak isteğe bağlı Bağkurluluk sistemini oturtacağız' dedi"

İsteğe bağlı emeklilikte 7200 prim günü ödemesi yapılırken Bal detaylara dair, "Biliyorsunuz 1999-2008 arasında farklı bir rejim var. 2008'den sonra emeklilikle ilgili farklı bir sistemimiz var. İşte EYT dediğimiz kanun çıktı bildiğiniz gibi. Dolasıyla ne zaman işe girdiğinin hesabını yapmak zorunda" dedi.

DÜZENLEME NE ZAMAN YASALAŞACAK?

Düzenlemenin yasalaşmasına ilişkin olarak prim gün sayısı, yaş ve prim desteği konuları tek tek ele alınacak. Çalışmalar tamamlandığında ev hanımları için emeklilikte düzenlemenin son hali de netleşmiş olacak.

Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, "Sosyal güvenlik sistemi baştan aşağı ele alınmalı. Soruna göre çözüm üretmek aslında yeni sorunlar da yaratıyor. Temel nedene inip köklü bir reforma ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Ama tüm bu sorunların arkasındaki bir başka noktaya bakacak olursak da şunu görüyoruz, nüfusumuz 85 -90 milyon civarında. Türkiye'de iş gücü piyasası 30-35 milyon kişiyi kapsıyor. Bunun da 3-3.5 milyonu genelde işsiz" değerlendirmesinde bulundu.

Aslanoğlu, "30 milyon kişi çalışıyor. Genç nüfusumuz da var. Türkiye'de 60-65 milyon kişi çalışacak durumdayken yarısı, yarısından azı iş gücü piyasasına geliyor. Bunun büyük bölümü de ev kadınlarından oluşuyor. Burada aslında kadınların iş gücüne katılımının desteklenmesi işin bir boyutuyken, neden iş gücü piyasasında bu kadar düşük talep var? Sosyal güvenlik sistemini çalışmadan da destekliyoruz, hepsi birbiriyle bağlantılı noktaya gidiyoruz. Olabildiğince kadınların iş gücünü destekleyen bir tabloya ihtiyacımız var." dedi.

Editör: Fatma Gültekin