2024 Eurovision Şarkı Yarışması için şimdiden birçok ülkenin temsilcisi belirlendi. Yarışma, 68. kez düzenlenecek olup, İsveç'in Malmö kentinde gerçekleştirilecek.

EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI NE ZAMAN?

Geçen yıl İsveç'in kazandığı yarışmanın ardından, bu kez Malmö Arena'da düzenlenecek olan yarışmanın tarihleri 7-9 Mayıs 2024 (iki yarı final) ve 11 Mayıs 2024 (final) olarak belirlendi. Bu, 1992 ve 2013'ten sonra Malmö kentinde yapılan üçüncü Eurovision Şarkı Yarışması olacak. 2016'da Stockholm'de düzenlenen yarışmanın ardından ise yedinci kez İsveç ev sahipliği yapacak. Eurovision'un resmi olarak açıkladığı ülke temsilcileri de merakla bekleniyor. İşte ülkeler ve temsilcileri...

'Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı' Çalışması Başladı 'Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı' Çalışması Başladı

İngiltere: Olly Alexander

Birleşik Krallık'ı temsil edecek olan Olly Alexander, Years & Years grubunun solisti ve It’s a Sin oyuncusu olarak tanınıyor.

Çekya: Aiko, “Pedestal”

Çek şarkıcı ve söz yazarı Aiko, “Pedestal” adlı şarkısıyla ülkesini temsil edecek.

Hollanda: Joost Klein

Hollandalı rapçi, yazar ve eski Youtuber olan Joost Klein, Hollanda'yı 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek.

Slovenya: Raiven, “Veronika”

Slovenya'yı temsil edecek olan Raiven, Sloven şarkıcı-söz yazarı ve arpçıdır. Daha önce 2016 ve 2019 yıllarında Slovenya adına yarışmıştır.

Belçika: Mustii

Sahne adıyla tanınan Mustii, Belçika'yı temsil edecek ve 21st Century Boy ve It's Happening Now albümleriyle tanınıyor.

Güney Kıbrıs: Silia Kapsis

Avustralyalı şarkıcı, dansçı ve oyuncu Silia Kapsis, Güney Kıbrıs'ı 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek.

Fransa: Slimane, “Mon amour”

Fransız şarkıcı ve söz yazarı Slimane, Fransa'yı “Mon amour” şarkısıyla temsil edecek.

Yunanistan: Marina Satti

Yunan şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Marina Satti, 2024 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan adına yarışacak.

TÜRKİYE NEDEN YOK?

Türkiye, Eurovision'daki puanlama sistemindeki adaletsizliği protesto ederek 2013 yılında yarışmadan çekilme kararı almıştı. 1975 yılında ilk kez Eurovision'a katılan Türkiye, Semiha Yankı'nın seslendirdiği "Seninle Bir Dakika" şarkısıyla yarışmada 19. oldu. Ülkenin en iyi derecesi olan üçüncülüğü ise 1997'de Levent Çoker'in bestelediği ve Şebnem Paker'in seslendirdiği "Dinle" adlı şarkıyla kazandı.

Türkiye'nin Eurovision tarihindeki ilk birinciliği, Sertab Erener'in seslendirdiği "Everyway That I Can" şarkısıyla 2003 yılında geldi. Athena, Kenan Doğulu, Mor ve Ötesi, Hadise ve Manga gibi birçok ünlü sanatçı da Türkiye'yi Eurovision'da temsil etti. Son katılımı olan 2012 yılında, Can Bonomo'nun "Love Me Back" adlı şarkısıyla Türkiye, yarışmada 7. olmuştu.

Editör: Tekin Albayram