Her yıl olduğu gibi renkli sahne şovları ve akılda kalan şarkılarıyla Eurovision, bu sene İşveç'te gerçekleşecek.  BBC Müzik Muhabiri Mark Savage, yarışmanın bazen sürprizlerini yitirmiş gibi görünse de hâlâ büyülü, dokunaklı ve duygusal bir deneyim sunduğunu belirtiyor.

EUROVİSİON NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen Eurovision 2023’ü pop şarkıcısı Loreen, ülkesi İsveç adına kazandı. Loreen, 2012'de kazandığı zaferin ardından yarışmayı iki kez kazanan ilk kadın oldu.

Yarışmaya bu nedenle bu sene İsveç’in Malmö kentindeki Malmö Arena ev sahipliği yapacak.

Ünlülerden 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajları Ünlülerden 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajları

7 Mayıs Salı günü ilk yarı finali gerçekleşecek. İkinci yarı final iki gün sonra 9 Mayıs Perşembe günü yapılacak.

Büyük final ise 11 Mayıs Cumartesi akşamı.

SERTAP ERENER EUROVİSİON’A NEDEN KATILACAK?

Bu yılki Eurovision Yarışması, geçen yılki gibi "United By Music" (Müzik Birleştirir) sloganı altında düzenlenecek. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık gibi büyük beş ülke, her zamanki gibi finalde doğrudan yer alacak. 2024 yarışmasının yarı final etkinliklerinde daha önce yarışmayı kazanmış kadın sanatçılar misafir olarak sahne alacak.

Türkiye'yi birinciliğe taşıyan Sertab Erener, Malmö'de "Everyway That I Can" şarkısıyla yeniden performans sergileyecek.

Ayrıca, 2005 yılında Yunanistan adına birinci olan Helena Paparizou "My Number One" ve 1999 yılında İsveç'e zafer kazandıran Charlotte Perrelli "Take Me to Your Heaven" şarkılarıyla sahne alacak.

TÜRKİYE EUROVİSİON’A KATILACAK MI?

Türkiye, 2003 yılında yarışmada birincilik elde ettikten sonra 2012'den bu yana yarışmaya katılmıyor ve bu durum bu yıl da devam edecek.

İSRAİL'İN KATILIMI

İsrail'i bu yıl temsil edecek olan Eden Golan, Hamas'ın saldırılarına atıfta bulunulan orijinal şarkı "October Rain" yerine, yeniden yazılmış "Hurricane" adlı şarkıyı seslendirecek. İsrail'in kamu yayıncısı Kan'a göre, şarkı kişisel bir kriz yaşayan bir kadının öyküsünü anlatıyor. Ancak, yarışmanın organizatörleri, şarkının ilk versiyonunun "siyasi tarafsızlık" ilkesini ihlal ettiğini belirterek şarkıyı yarışmadan men etmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un çağrısı üzerine, Kan, yarışmaya katılabilmek için şarkı sözlerinde değişiklik yapılması için başvuruda bulundu. Şarkının yeniden düzenlenen İngilizce sözleri arasında "Hepsi iyi çocuklardı, her biri. Erkeklerin ağlamadığını kim söylemiş? Saatlerce... Ve çiçekler. Hayat korkaklar için bir oyun değil" ifadeleri bulunuyor ve bu sözler savaşta kaybedilen yaşamlara yapılan bir gönderme olarak yorumlanıyor. İsrail'in yarışmaya katılımına yönelik uluslararası tepkiler devam ederken, bazı Kuzey Avrupa ülkeleri sanatçıları, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından yaşananlarla paralellikler çiziyor.

Eurovision yarışmasının organizatörleri, Ukrayna ve Gazze'deki durumlar arasında farklar olduğunu belirterek, İsrail'in yarışmadan çıkarılması yönündeki çağrılara karşı durdu. Organizatörler, bu iki durumun karşılaştırılmasının uygun olmadığını ifade ettiler.

HANGİ ÜLKELER HANGİ ŞARKILARLA YARIŞIYOR?

Yarı finalde yarışacak ülkeler, sanatçılar ve şarkılar şu şekilde:

Arnavutluk: BESA - TITAN

Ermenistan: LADANIVA - Jako

Avustralya: Electric Fields - One Milkali (One Blood)

Avusturya: Kaleen - We Will Rave

Azerbaycan: FAHREE feat. Ilkin Dovlatov - Özünlə Apar

Belçika: Mustii - Before the Party's Over

Hırvatistan: Baby Lasagna - Rim Tim Tagi Dim

Kıbrıs: Silia Kapsis - Liar

Çekya: Aiko - Pedestal

Danimarka: SABA - SAND

Estonya: 5MIINUST x Puuluup - (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi

Finlandiya: Windows95man - No Rules!

Fransa: Slimane - Mon amour

Gürcistan: Nutsa Buzaladze - Firefighter

Almanya: ISAAK - Always On The Run

Yunanistan: Marina Satti - ZARI

İzlanda: Hera Björk - Scared of Heights

İrlanda: Bambie Thug - Doomsday Blue

İsrail: Eden Golan - Hurricane

İtalya: Angelina Mango - La noia

Letonya: Dons - Hollow

Litvanya: Silvester Belt - Luktelk

Lüksemburg: TALI - Fighter

Malta: Sarah Bonnici – Loop

Moldova: Natalia Barbu - In The Middle

Hollanda: Joost Klein - Europapa

Norveç: Gåte - Ulveham

Polonya: LUNA - The Tower

Portekiz: iolanda - Grito

San Marino: MEGARA - 11:11

Sırbistan: TEYA DORA - RAMONDA

Slovenya: Raiven - Veronika

İspanya: Nebulossa - ZORRA

İsveç: Marcus & Martinus - Unforgettable

İsviçre: Nemo - The Code

Ukrayna: alyona alyona & Jerry Heil - Teresa & Maria

Birleşik Krallık: Olly Alexander - Dizzy

EUROVİSİON’DA OYLAMA NASIL YAPILIYOR?

Yarı final ve final turları halk oylaması ve jüri değerlendirmeleri ile gerçekleştirilen büyük bir müzik yarışması, katılımcı ülkelerin şarkılarına diğer ülkeler puan veriyor. Kendi şarkılarına oy veremeyen ülkeler, en yüksekten en düşüğe doğru 12'den 1'e kadar puanlama yapıyor. Her katılımcı ülke, Avrupa Yayın Birliği'ne (EBU) katılım ücreti ödemek zorunda. Özellikle Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi büyük katkı sağlayan ülkeler arasında, BBC'nin katkısı kamuoyuna açıklanmamıştır. 2023 yılında Liverpool'da düzenlenen etkinlik için BBC'nin 8 ila 17 milyon sterlin arasında bir maliyeti olduğu tahmin ediliyor. Bu organizasyona Birleşik Krallık hükümeti 10 milyon sterlin, Liverpool yerel yönetimi ise 4 milyon sterlin destek verdi.