Araştırmacılar, Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanan çalışmalarında Europa'nın arazisinin dörtte birini kaplayan çatlaklar, sırtlar ve buz bloklarının altında uzaylı yaşamını destekleyebilecek koşulların olabileceğini belirtti. Bu bulguyla birlikte, Europa'nın okyanusundaki oksijen miktarının, Dünya'daki okyanuslardaki miktarla benzer olabileceği görüşüne ulaştılar.

UZAYDA YAŞAM OLABİLİR

Baş araştırmacı ve Teksas Üniversitesi'ne bağlı UT Jackson Yerbilimleri Okulu Jeolojik Bilimler Bölümü'nden Profesör Marc Hesse, "Bu araştırma, Europa'nın yeraltı okyanusunun uzayda yaşamın varlığına ilişkin sorularımızı yanıtlayabileceğini gösteriyor" şeklinde konuştu. Ayrıca, Europa'nın uzaylı yaşamı aramak için en uygun aday olduğunu belirten araştırmacılar, gök cismindeki kimyasallarla birlikte oksijen ve su belirtilerinin tespit edildiğini vurguladılar.

Europa'nın yaklaşık 24 km kalınlığındaki buz kabuğunun, Güneş ışığı ve Jüpiter'in buzlu yüzeyine çarpan yüklü parçacıklar tarafından üretilen su ve oksijen arasında bir bariyer işlevi gördüğü belirtildi. Hesse, "Eğer Europa'daki okyanusta yaşam varsa, oksijenin bu yaşama ulaşabilmesi için bir yol olmalıdır. En makul senaryo, oksijenin tuzlu su veya tuzlu su ile taşınmasıdır" ifadelerini kullandı.

15 dakikada diz ağrısını azaltıyor 15 dakikada diz ağrısını azaltıyor

EUROPA'DAKİ OKSİJEN YAŞAMI DESTEKLEYEBİLİR

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Jet İtki Laboratuvarı'nda araştırma bilimcisi olan ortak yazar Steven Vance ise Europa'nın okyanusundaki oksijen seviyelerinin Dünya'daki okyanuslardakilere benzer olabileceğini belirtti. Vance, "Bu durum, Europa'daki oksijenin yaşamı destekleme potansiyeline dair umutları artırıyor. Buzun hemen altında yaşayan bir tür organizma hayal etmek cezbedici" dedi.

Europa araştırmalarına odaklanan NASA JPL bilim insanı Kevin Hand ise Europa'nın yüzeyinde bulunan yararlı bileşiklerin, yaşamın onları kullanabileceği okyanusa indirilip indirilmediği sorusunu sordu. Hesse ve ekibinin çalışmasının, bu sorunun "evet" olduğu yönünde cevap verdiğini belirtti. Hand, ayrıca NASA'nın yaklaşmakta olan 2024 Europa Clipper misyonunun, Europa'daki oksijen ve diğer bileşenler için tahminlerin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

Editör: Tekin Albayram