Yılbaşından bu yana et fiyatlarındaki artışlar tüketicilerin gündeminde ön sıralarda yer alıyor. Kuzu karkas ete geçtiğimiz hafta başında yapılan zamların ardından yeni haftada gelen zam, sofralara bir kez daha darbe vurdu.

Kuzu karkas etin fiyatı son dönemde hızla yükseliyor. İstanbul'da geçtiğimiz hafta başında yaşanan zamlarla birlikte kuzu karkas etin kilosu 410 liraya çıkmıştı. Ancak, son bir haftada gelen 40 liralık yeni zamla birlikte bu fiyat kalitesine göre 450 ile 460 lira arasına tırmandı.

SEKTÖR YILBAŞINDAN BU YANA DÜŞÜŞ YAŞANDIĞINI BELİRTİYOR

Sektör temsilcileri, gelen zamlarla birlikte yılbaşından bu yana satışlarda yüzde 30'luk bir düşüş yaşandığını dile getiriyor. Her yıl şubat ayında artan süt kuzusunun bu yıl da yaşandığını belirten temsilciler, önümüzdeki hafta kuzu karkas etin fiyatında bir düşüş beklediklerini ifade ediyorlar.

DANA KARKAS ET FİYATLARI DURULDU

Ankara'da dün yapılan kesimlerde kıvırcık cinsi süt kuzusu karkas etin kilogram fiyatının 440 ile 450 lira arasında değiştiği belirtildi. Türkiye Kasaplar Federasyonu eski başkanı Fazlı Yalçındağ, Antep toklusu fiyatının ise 390 lira olduğunu ifade etti. Geçen hafta kuzu karkas etin kilosunun 430 liradan satıldığını söyleyen Yalçındağ, dana karkas etin fiyatının geçen haftaya göre biraz daha istikrarlı seyrettiğini bildirdi.

30 BİNDEN AŞAĞIYA ÇOBAN BULAMIYORLAR

Küçükbaş hayvancılık üretimi yapanlara fiyat artışını sorduklarında 30 bin liradan aşağı çalışacak çoban bulamadıklarını ifade eden Yalçındağ, "Üreticiler, sattıkları kuzuyla çobanın parasını karşılayamadıklarını belirtiyorlar. Üretici verdiğim arpanın parasını karşılayamıyorum diyor. Kimseye bir şey söyleyecek durumumuz yok. Memleketin genel anlamda bir yüksek enflasyonu var. Yine TÜİK verilerine göre hayvan sayısında da bir azalma var. Bunun nedenlerini sorgulamak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

"YETİŞTİRİCİ HAYVANINI SATIP PARASINI FAİZE YATIRIYOR"

Yetiştiricilikte ata mesleğini devam ettirenlerin olmadığını vurgulayan Yalçındağ, "Bir de bu dönemde hayvanını satan, parasını götürüyor faize yatıranlar da oluyor. O kadar çileye katlanmadan oturduğu yerde para kazanacağım diye düşünüyor. Bunu son dönemde çevremizden duyuyoruz. Üretim olmadan ülkede hiçbir şey olmaz. Bir de bu işi yapan insanlar yaşlı insanlar ve çocukların bunu devam ettirmek istemesinden de kaynaklanıyor." şeklinde konuştu.

"KASAP SAYISI DÜŞTÜ, GENÇLER BU İŞİ YAPMIYOR"

Devlet, Ücretsiz Doğalgaz İçin 5 Milyar 195 Milyon Liralık Ödeme Yapacak Devlet, Ücretsiz Doğalgaz İçin 5 Milyar 195 Milyon Liralık Ödeme Yapacak

Eskiden İstanbul'da 6 bin kasap dükkanının olduğunu belirten Yalçındağ, şu anda Kasaplar Odası'na sorduğunuzda kendilerine kayıtlı bin 500 esnafın olduğunu ifade ediyorlar. Bir o kadar da Ticaret Odası ve diğer yerlere kayıtlı olduğunu varsayarsak, 3 bin sayısını ancak bulunduğunu ve bundan 20 yıl önce bu sayının yaklaşık 6 bin olduğunu dile getirdi. Kasap sayısında ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çeken Yalçındağ, "Hayvancılık gibi bu işi de artık gençler yapmıyor. Yapan da meslek hastalığından dolayı bir dizi rahatsızlık yaşıyor. Yeni yeni meslekler çıkıyor ve gençler bu mesleklere yöneliyorlar." dedi.

YILBAŞINDAN BU YANA TÜKETİM YÜZDE 30 DÜŞTÜ

Geçen hafta başında gelen 20 lira zammın ardından kuzu karkas ete 40 lira daha zam geldiğini kaydeden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, son gelen zamla birlikte kuzu etinin fiyatının 440 ile 460 lira arasında değiştiğini ifade etti. Fiyatı etkileyecek bir unsurun bulunmadığını belirten Tüfekçi, "Son 1 aylık dönemde yem fiyatında da zam geldi. Normalde bu dönemde süt kuzusu çıktığı için fiyatlarda bir düşüş bekliyorduk ama olmadı. Ancak, önümüzdeki hafta ben piyasada bir düşüş bekliyorum. Ayrıca, yılbaşından bu yana tüketim yüzde 30'un üzerinde azaldı. Kasap esnafı elektrik, kira ve işletme giderlerinden dolayı kepenk kapatıyor. Geçen ay 28 kasap kapandı, 4 yeni kasap açıldı.” ifadelerini kullandı.

Editör: Fatma Gültekin