Bu faktörler arasında meteorolojik koşulların en önemlisi Enverziyon (Sıcaklık Terselmesi) durumunun oluşmasıdır.

Fatma Şahin’den meclis üyelerine özel mesaj Fatma Şahin’den meclis üyelerine özel mesaj

Sıcaklık Terselmesi ve Türleri

Normal atmosfer koşullarında, yerden yükseldikçe her 100 metrede 0.5 ile 1.0 °C arasında bir sıcaklık azalması beklenir. Ancak, sıcaklığın beklenenin aksine yükseklikle artması durumu sıcaklık terselmesi veya enverziyon olarak adlandırılır. Sıcaklık terselmesi, yer seviyesinden başlayanlara yer seviyesi enverziyonu, yerden daha yukarı seviyelerde meydana gelenlere ise yüksek seviye enverziyonu denir.

Sıcaklık Terselmesinin Etkileri

Sıcaklık terselmesi durumunda, enverziyon tabanı yükselen hava hareketlerinin sonlandığı sınırdır. Yerden itibaren veya yere çok yakın bir seviyede başlayan enverziyonlarda, dikey hareketlerin azalması su buharı ve atmosferik kirleticilerin yükselmesini engeller. Bu durum, yatay hava akımlarının da azalmasına neden olarak atmosferde kirletici konsantrasyonunun artmasına ve hava kirliliği sorununun yaşanmasına yol açar.

Enverziyonun Hava Kirliliği Üzerindeki Etkisi

Enverziyonun şiddeti, süresi, kalınlığı ve yerden yüksekliği, yaşanan hava kirliliğinin yoğunluğunu doğrudan etkiler.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Enverziyon Tahminleri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 29.12.2021 tarihli verilerine göre, Güney İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Bölgesi'nde Konya için gün boyunca "çok kuvvetli ve kuvvetli", Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta, Karaman, Kayseri, Nevşehir, Niğde gibi diğer iller için "orta ve kuvvetli" seviyede enverziyon tahmini yapılmıştır.

Editör: Ebru Kont1