Karahan, enflasyonda zirvenin mayıs ayında yakalanacağını belirtti. Mayıs ayından itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını söyledi. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 38'e çıkarılmasının ardından memur ve emeklilere ne kadar zam yapılacağına dair değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası-1

Memur ve Emekli Maaşları için Yeni Tahminler

Bayram'a göre, ilk 4 aylık enflasyon yüzde 18.72 olarak açıklandı. Mayıs ve haziran aylarında yüzde 3’erlik bir enflasyon gelirse, temmuz ayında yüzde 25’lik bir enflasyon farkı oluşacak. SSK ve Bağkur emeklileri yüzde 25’lik zam farkını alacaklar. Memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 20 civarında bir artış alacaklar.

En Düşük Emekli Maaşı Beklentisi

Bayram'a göre, en düşük emekli maaşı şu anda 10 bin TL civarında. Temmuz ayında yapılacak zam ile en düşük emekli maaşının 15 bin TL'ye çıkması bekleniyor. En düşük emekli maaşına 5 bin TL'lik artış öngörülüyor.

Emekliyi sevindirecek gelişme! Zam oranları belli oldu! Emekliyi sevindirecek gelişme! Zam oranları belli oldu!

Merkez Bankası Ihale

Maaş Tahminlerine Dair Diğer Değerlendirmeler

Bayram, SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı zam ile memur emeklilerinin alacağı zam farkının eşitleneceğini düşünmüyor. Memurların daha düşük oranda zam alabileceğini belirtiyor. Ayrıca, SSK ve Bağkur emeklileri ile memur emeklilerine enflasyona ilave 5 puanlık refah payı artışı yapılacağını ifade ediyor.

Sonuç ve Öngörüler

Bayram'ın tahminine göre, en düşük emekli maaşı 15 bin TL olacak ve kök maaş bu rakama sabitlenirse büyük bir reform gerçekleşmiş olacak.