Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs 2024 enflasyon verilerini duyurdu. TÜİK'e göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 75,45, aylık bazda ise yüzde 3,37 arttı.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise farklı veriler sundu. ENAG'a göre, mayıs ayında aylık enflasyon yüzde 5,66, yıllık enflasyon ise yüzde 120,66 olarak belirlendi.

Ekonomistlerin tahminleri de bu verilerle uyumlu. Reuters anketine katılan ekonomistlerin ortalama tahmini, mayıs ayı için aylık yüzde 3, yıllık ise yüzde 74,8 seviyesindeydi. Anadolu Ajansı (AA) Finans anketinde ise aylık enflasyon tahmini yüzde 3,04, yıllık tahmin ise yüzde 74,89 olarak öngörülmüştü.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul'un mayıs ayı enflasyonunu aylık yüzde 3,59, yıllık yüzde 82,20 olarak hesapladı. Türk-İş'in verilerine göre ise mutfak enflasyonu mayıs ayında aylık yüzde 7,02, yıllık yüzde 79,43 seviyesinde gerçekleşti.

Emlakjet’ten dikkat çeken veri Emlakjet’ten dikkat çeken veri

Nisan ayında enflasyon, yıllık yüzde 69,80, aylık yüzde 3,18 olarak kaydedilmişti. Mayıs ayında hem yıllık hem de aylık enflasyonda artış yaşandı.

Bu veriler, Türkiye'de enflasyonun yüksek seyrettiğini ve tüketici maliyetlerinde önemli bir artış olduğunu göstermektedir.

Editör: Tülay Kara