TÜİK, emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok konuda belirleyici olan Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Mayıs ayında aylık bazda yüzde 3,37, yıllık bazda ise yüzde 75,45 olarak gerçekleşti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 5 aylık enflasyon rakamı ise yüzde 22,72 olarak kayıtlara geçti.

Enflasyon Artiyor Kagit Para Artiyor 1007717 5

Türkiye,  ihracat rekoru kırdı Türkiye, ihracat rekoru kırdı

Memur ve Emekli Maaş Zamları

Her yıl Ocak ve Temmuz ayları olmak üzere yılda iki kez zam alan memur, memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de 5 aylık enflasyon rakamlarının netleşmesiyle birlikte maaş zam oranları belli olmaya başladı. Beş aylık enflasyon oranlarına bakıldığında SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ayı için yüzde 6,70, Şubat ayı için yüzde 4,53, Mart ayı için yüzde 3,16, Nisan ayı için yüzde 3,18 ve Mayıs ayı içinse yüzde 3,37 olmak üzere 5 aylık dönemde yüzde 22,72’lik enflasyon farkını şimdiden almış oldu.

2024 Zammi Için Düzenleme, Enflasyon Zammına Ek 4500 Tl Seyyanen Zam Ile Maaşlar Tavan Yaptı

Toplu Sözleşme Zamları

Ocak ayında yüzde 15 oranında toplu sözleşme zammı yapılan memur ve memur emeklilerine, Temmuz ayında da yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. Ocak ayındaki toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı da Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak.

Emekli Maaşı 3

Beş aylık dönemdeki enflasyon farkı ve yüzde 10 toplu sözleşme zammıyla birlikte memur ve memur emeklilerinin aylıklarında yüzde 17,32 oranında artış yapılması kesinleşmiş oldu. Net rakamlar ise Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerinin de belli olmasıyla netleşecek.

Editör: Muharrem Türkoğlu