Korku insani bir duygudur; insanların yaşamlarını olumsuz etkilediği gibi kişisel olarak da sıkıntı yaşamalarına neden olabilir. Çoğu insan hayatının bir noktasında korku ve kaygı gibi duygusal durumlar yaşayabilir. İnsanları çıkmaza sokabilecek bu iki duyguyla başa çıkmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri, insanların genellikle korktukları zaman yaptıkları gibi, dua ederek Allah'a sığınmaktır.

İnsanlar korktuklarında ve kaygılandıklarında kendilerini kötü hissederler. Bu duygudan kurtulmanın yollarını ararlar. Korku ve kaygıdan kurtulmanın temeli, bu korku ve kaygının Allah'tan geldiğini bilmek ve dua yoluyla O'na sığınmaktır. İnsan dua ile Allah'a sığınabilir, korkudan kurtulabilir. Korku anlarında okunabilecek dualar arasında Nas Suresi, Felak Suresi, Fatiha Suresi ve Ayetel Kürsi yer almaktadır. Özellikle takıntı ve kuruntulardan mustarip olanlar bu duaları günde 7 defa okuyarak bunlardan kurtulabilirler. Özellikle gece uyurken korkanların yatmadan önce Felak ve Nas Surelerini okumaları uyurken korkmamalarına yardımcı olacaktır.

Endişe ve Kaygı İçin İnşirah Suresi

"Bismillahirrahmanirrahim, Elem neşrah leke sadrek. Ve vada'na 'anke vizreke. Elleziy enkada zahreke. Ve refa'na leke zikreke. Feinne me'al'usri yüsren. İnne me'al'usri yüsren. Feiza ferağte fensab. Ve ila rabbike ferğab."

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile. Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan ve bu şekilde sana eziyet veren yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var. O halde boş kaldığında yine kalk yorul. Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul.
Korku Duası

Hz. Halid bin Velid (ra) bir gün Peygamber Efendimize (sav) gelerek:

"Ya Resulallah, içimde korku ve sıkıntı var, insanlardan uzaklaşmak istiyorum." dedi. Peygamber Efendimiz (sav) Ona "Yatacağın zaman bu duayı okursan, o hallerden kurtulursun." buyurmuştur.

"Euzü bi-kelimatillahi't-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati'ş-şeyetîni en yahdûrun."

Allah'ın gazabına uğramaktan, O'nun cezasından, kullarının şerrinden ve bana gelmelerinden Allah'ın tam kelimelerine sığınırım.

Editör: Haber Merkezi