Emmoğlu Baklava Hatay'da 11 şube ile tatlı tutkunlarını ağırlıyor. Kuruluş hikayesi aile şirketi olarak başlayan Emmoğlu, 1994 yılında Baş Usta Süleyman Emmoğlu ve Levent Emmoğlu tarafından kuruldu. Hatay'da bulunan 11 şubenin dışında Hatay dışından gelen taleplere şube verilmiyor. Her ürünlerinde katkı maddesi bulunmuyor ve tüm ürünler birinci sınıf malzemelerle üretiliyor. Emmoğlu çatısı altında 250 kişi istihdam ediliyor ve müşterilere sadece tatlı değil serpme kahvaltı, poğaça, künefe gibi çeşitli lezzetler de sunuluyor. Emmoğlu, kaliteden ödün vermemek ve misafirlerine en iyiyi sunmak için çaba harcıyor.

D vitaminine asla güvenmeyin! Kemiklerin gücünü bu besin belirliyor! D vitaminine asla güvenmeyin! Kemiklerin gücünü bu besin belirliyor!

Emmoğlu Baş Ustası Süleyman Emmoğlu Hataylıları Lezzete Davet Etti

“Her şeyin en iyisini müşterilerimize vermeye çalışıyoruz. Kaliteden ve güvenden ödün vermemek adına çabalıyoruz. Gelen tüm misafirlerin huzurlu ve sağlıklı bir ortamda vakit geçireceği bir yer hâline geldiğimizi düşünüyoruz ve Türkiye’nin tatlı ve baklava konusunda en iyisi, bir numarası olmak istiyoruz. Emmoğlu ailesi olarak, sadece baklava değil en özel hizmetlerle misafirlerimizi memnun etme ve kaliteden ödün vermeme gayreti gösteriyoruz. Her ürünün en iyisini ve lezzetlisini misafirlerimize vermek istiyoruz. Herkesin bu lezzetleri tatmasını tavsiye ediyorum’’
Editör: Tekin Albayram