SGK Başuzmanı İsa Karakaş, TGRT Haber ekranlarında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte Karakaş'ın soruları cevaplayarak verdiği detaylar:

TÜRKİYE'DEKİ EMEKLİ SAYISI BAZI ÜLKELERİN NÜFUSUNDAN FAZLA

  • Türkiye'de emekli sayısı, 100 ülkenin nüfusundan daha fazla. Bu durum, 16 milyon emeklinin bulunduğu bir ülkede, her iki kişiden birinin emekli olduğu anlamına gelir.

MAAŞ EŞİTLEME KARARI

  • Milletvekillerinin tepkisi üzerine, Cumhurbaşkanı tarafından maaşları eşitleme kararı alındı. Bu adım, gelir adaletinin sağlanması ve ülkenin ekonomisinin sağlıklı bir şekilde yürümesi açısından önemli.

GELİR ADALETİ

  • Gelir adaleti, bir ülkenin ekonomisinin sağlıklı bir şekilde yürümesi için önemlidir. Emeklilik maaşları, gelir dağılımını düzelten bir araç olarak kullanılabilir.

SEYYANEN ZAM BEKLENTİSİ

  • Emekliler arasında seyyanen zam beklentisi bulunuyor. SGK Uzmanı İsa Karakaş, bu beklentinin gerçekleşeceğine inandığını ifade ediyor.

SEYYANEN ZAM MIKTARI

  • Seyyanen zam miktarı, bütçe olanaklarına bağlı olarak belirlenecek. Şu an için belirli bir rakam söylenemese de yüzde 50 zam sonrasında maaşlar önemli ölçüde arttı.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ

Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihi 2024, 2024 emekli Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, ne kadar ve kaç TL yatacak? Emekli bayram ikramiyesi ödeme tarihi 2024, 2024 emekli Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman, ne kadar ve kaç TL yatacak?
  • Ev kadınları için emeklilik düzenlemesi ile ilgili olarak İsa Karakaş, Meclis'e verilen kanun teklifinin yasalaşmasının mümkün olmadığını belirtiyor. Ancak, isteğe bağlı sigortalılık olan 4B kapsamında ev hanımlarının prim ödeyip emeklilik hakkı kazanabileceğini ifade ediyor. Bu konuda bir düzenleme olması halinde, devletin primin bir kısmını karşılayabileceği belirtiliyor. Bu düzenlemeyle ilgili bir torba yasağının şubat ayında gündeme gelmesi bekleniyor.
Editör: Ebru Kont1