Yeni düzenlemelere göre, sigortalı kadın çalışanlar çocuk sahibi oldukları için emeklilik yaşını 6 yıl kadar erkene alabiliyor. Üç çocuğa kadar bu avantajdan yararlanılabilirken, erkek çalışanlar askerlik sürelerini borçlanarak sigorta başlangıç tarihlerini öne çekebiliyor. Ayrıca, 15 yıl ve 3 bin 600 prim günü ile kısmi emeklilik mümkün.

Dolar ve Euro’da son durum ne? Dolar ve Euro’da son durum ne?

Erken emeklilik için yaş ve prim günü şartlarını karşılayan çalışanlar, iş yapabilme kapasitesinde en az %60 kayıp yaşadıklarını sağlık raporuyla belgeleyerek malulen emeklilik hakkı kazanabiliyor. Engelli bireyler için %40 ve üzeri engel durumunda yaş sınırı olmaksızın emeklilik imkanı sunuluyor. Ağır işlerde çalışanlar sigorta sürelerine ek günler kazanarak, erken emekli olma şansı elde ediyor. Anneler için ise, bakıma muhtaç engelli çocukları olan kadın çalışanların primlerine ek olarak %25 oranında artış yapılıyor, böylece yaş şartı aranmaksızın emeklilik mümkün hale geliyor.

Bu yeni düzenlemeler, erken emekliliği hedefleyen çalışanlar için çeşitli olanaklar sunuyor. Detaylı bilgi için haberimize göz atabilirsiniz!

Editör: Ebru Kont