Başvuru yapmayana emekli ikramiyesi yok, her emekli faydalanamayacak, e-devletten kontrol edin Başvuru yapmayana emekli ikramiyesi yok, her emekli faydalanamayacak, e-devletten kontrol edin

Ancak asgari ücret ve memur maaşlarındaki yüzde 49'luk artışla karşılaştırıldığında, emekli maaşlarında bir fark ortaya çıktı. Bu durum, hükümetin emeklilerin yaşam standartlarını korumak için alternatif planlar üzerinde çalışmasına neden oldu.

Bu planlar arasında emekli kök maaş zammı, en düşük emekli aylığı için refah payı ve seyyanen zam gibi seçenekler bulunuyor. Geçmiş yıllarda, maaş zamlarında eşitleme yapılarak aradaki farklar refah payı ile kapatılmıştı. Bu yıl da benzer bir uygulama yapılması durumunda, 12 puanlık fark refah payı ile tamamlanabilir, böylece emeklilerin zam oranı yüzde 49 üzerinden belirlenebilir.

Seyyanen zam uygulaması ise, maaşlara belirli bir miktar Türk Lirası eklenmesini öngörüyor. Ancak bu uygulamanın, özellikle düşük emekli maaşı alanlar için dezavantajları olabilir, zira herkese aynı miktarda zam yapılması, düşük maaş alanları sınırın altında bırakabilir.

Mevcut durumda en düşük emekli maaşının 10 bin liranın üzerine çıkması bekleniyor. Sınırın altındaki emekli maaşlarının da en düşük aylık maaşa eşitlenebileceği üzerinde duruluyor.

Bu düzenlemelerin yasalaşması için TBMM'nin açılması ve gerekli yasal sürecin tamamlanması gerekiyor. Süreç göz önüne alındığında, emekli maaş düzenlemelerinin Şubat ayına sarkabileceği ve emeklilerin Ocak ayında sadece enflasyon zammını alacakları, Refah payı ya da diğer seçeneklerin Şubat maaşlarına yansıyacağı belirtiliyor.

Editör: Ebru Kont1