Emekli olmak için başvurusunu yapan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), yeni düzenlemeleri ile başı derde giriyor. Emeklilik bekleyenlerin başvuruları aylarca askıda kalırken toplu ödemede yapılmıyor.

Bankacılık Sektörünün Mevduatı Arttı! İşte Ayrıntılar... Bankacılık Sektörünün Mevduatı Arttı! İşte Ayrıntılar...

EYT ile birlikte emeklilik başvurularının artmasından dolayı aylıkların bağlanması başvurudan sonra uzun sürüyor. SGK, normal şartlarda emeklilik için gereken koşulları sağlayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin başvurularını onaylamıyor. Aylar sonra başvurular bor gerekçesi ile ret edilebiliyor. Ret cevabı alan emekli adayları vadesi gelmeyen borçları dahi ödeyerek yeni başvuru yapmak zorunda kalıyor. SGK, ikinci başvuruyu geçerli başvuru olarak kabul ettiği için toplu ödemeyi yapmıyor.

BİRİKEN AYLIKLAR ÖDENMİYOR

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "SGK, Bağ-Kur’luları mağdur ediyor! Kanun tanımıyor! Sıfır borçla emeklilik için müracaatta bulunanlara vadesi gelmeyen borcunu ödemediği için emekli aylığı bağlamıyor! Emeklilik için müracaatta bulunduğu tarihten aylar sonra, borcun bu sürede de devam ettiği için tekrar ödeme yapmasını istiyor biriken emekli aylıklarını da ödemiyor." ifadelerini kullandı.

Editör: Barış Tekeci