Seçim sonrası ele alınacak olan yeni düzenleme, ek geliri olmayan ve kira geliriyle geçinen emeklilere yönelik olacak. Bu gruptaki emekliler, durumlarını belgelediklerinde nakdi destek alabilecekler. Ayrıca, emekli, dul ve yetim aylığı alan hanelerin toplam geliri 17.002 liraya yükseltilecek.

6 Ay Sonra Euro Ne Kadar Olur? 6 Ay Sonra Euro Ne Kadar Olur?

Yardımdan yararlanacak emeklilerin, emekli aylığı dışında herhangi bir geliri olmamalı ve kirada oturuyor olmaları gerekiyor. 16,5 milyon emeklinin bulunduğu Türkiye'de, yaklaşık 3 milyon emeklinin aylık geliri 10 bin ile 17 bin lira arasında değişiyor. Bu düzenleme, özellikle kira ödeyen ve ikinci bir geliri olmayan emeklilerin ekonomik durumunu iyileştirmeyi amaçlıyor.

Yeni planlamalar, toplumsal paydaşlık gelirlerinden emeklilerin de faydalanabilmesi için atılacak adımları içeriyor. Eğer bir emeklinin tek geliri 10 bin lira ise ve ikinci bir geliri yoksa, bu kişilere sosyal destek sağlanması hedefleniyor. Bu çalışmalarla, en düşük hane gelir seviyesine göre emeklilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Editör: Ebru Kont1