Bu ay enflasyon verilerinin beklenmesi nedeniyle maaşlar zam yansıtılmadan yatırıldı, ancak önümüzdeki günlerde zam farkları hesaplara yansıtılacak.

Yapılan Düzenlemeler:

 1. Zam Oranları: Ocak maaşlarına yüzde 37.57 oranında zam ve 7 bin 500 lira taban aylık ödemesi zaten yansıtılmıştı. Yeni düzenleme ile ek zam farkları da yasalaştıktan sonra ödenecek.

 2. Taban Maaş 10 Bin Lira: Yasal düzenleme sonrasında kök aylıklar yüzde 42.6 oranında yeniden hesaplanacak. 10 bin liranın altında kalan aylıklar taban maaş olan 10 bin liraya tamamlanacak.

  Tıbbi Bitkilerden Yılda 400 Milyon Dolar İhracat Tıbbi Bitkilerden Yılda 400 Milyon Dolar İhracat
 3. Ek Zam Farkları Nasıl Hesaplanacak?: Emeklilerin alacakları zam farkları, Aralık ayı kök aylığına yüzde 42.6 oranındaki artış yansıtılarak hesaplanacak. Bu hesaplamanın ardından oluşan ek zam farkı, hesaplara yatırılacak.

Kimlere ve Ne Kadar Yatırılacak?:

 • En düşük memur emeklisi maaşı 9 bin 877 liradan 14 bin 741 liraya yükseldi.
 • Yapılan yüzde 49.25'lik zam ile en az 4 bin 864 lira olarak emeklilere yansıyacak.
 • 3 aylık zam farkı alacak emeklilere ise en az 14 bin 592 lira ödeme yapılacak.

Fark Hesaplaması:

 • Aralık ayı kök aylığına yüzde 42.6 oranında artış eklenerek hesap yapılacak.
 • Yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme miktarı belirlenecek.
 • Yeni kök aylık ve ek ödemenin toplamı, maaş gününde hesaba yatırılan tutardan çıkarılacak. Oluşan ek zam farkı ödenecek.

Bu düzenleme ile birlikte, emeklilerin maaşlarında oluşacak artışlar ve ek zam farkları, emekli maaşlarının daha adil ve güncel bir şekilde hesaplanmasına katkı sağlayacak.

Editör: Ebru Kont1