Emekli Polis Mehmet Gün'ün Pekmez Üretim Serüveni

Destek Alarak Kurulan Pekmez Üretim Tesisi

Mehmet Gün, emekli olduktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı destekle kurduğu tesisinde yılda ürettiği yaklaşık 90 ton pekmezi Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor. Kilis'in Musabeyli ilçesinde yaşayan Gün, köyündeki üzüm üreticilerinin mağdur olduğunu görmesi üzerine pekmez üretim tesisi kurma kararı aldı.

Gaziantep'te Bugün 14 Nisan 2024 Tarihinde Hangi Eczaneler Nöbetçi? Gaziantep'te Bugün 14 Nisan 2024 Tarihinde Hangi Eczaneler Nöbetçi?

Devletin Sağladığı Desteklerle Tesisin Kuruluşu

Gün, ön çalışmalarının ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek verilen desteklerle ilgili bilgi aldı. Çayıraltı köyündeki evinin altına tesis kurmak için başvuruda bulunan Gün, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı destekle 250 metrekare alanda üzüm pekmezi üretim tesisini kurdu.

Üretim ve Pazarlama Süreci

Tesiste yılda yaklaşık 90 ton pekmez üreten Gün, ürünlerini internet üzerinden pazarlıyor. Günlük 20 ton yaş üzüm işleyen Gün, bu üzümlerden günlük yaklaşık 3 ton pekmez üretiyor. Pekmezini sosyal medya üzerinden Gaziantep, Konya, Ankara ve Kahramanmaraş'a satıyor. Pekmezin kilosunu bu yıl 20 ile 30 lira arası satan Gün, üretiminin kalitesine göre fiyatlandırma yapıyor.

Gelecek Planları ve Düşünceler

Mehmet Gün, üretimini daha da geliştirmek ve büyütmek amacıyla devlet kurumlarıyla iş birliği içinde olduklarını belirtiyor. İç piyasadan çok ihracat yapmayı düşünen Gün, gerekli destekleri alması durumunda işini daha da genişleteceğini ifade ediyor.

Editör: Muharrem Türkoğlu