Bu değişiklik, özellikle çok prim ödeyen ancak aynı maaşı alan emekliler arasında memnuniyet yaratmayı hedefliyor.

Yeni düzenleme kapsamında, emeklilik hakkı ve yaşı gibi kritik konular yeniden tanımlanacak. Özellikle emekli aylıkları arasındaki uçurumu kapatma amacı güden bu düzenleme, emeklilik yaşına göre taban aylığın belirlenmesi gibi yenilikler getiriyor. Böylece, 59 yaşında emekli olan bir vatandaşın en düşük maaşı 17 bin lira olacak, ve bu rakam, sigortalı çalışma süresi ve prim ödemesine göre artabilecek.

Altın tarihi zirveyi gördü!  İşte, altın fiyatları ile çeyrek ve gram altın fiyatı Altın tarihi zirveyi gördü! İşte, altın fiyatları ile çeyrek ve gram altın fiyatı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı bu formül, yeni İş Kanunu'na eklenecek ve emeklilik hakkı ile yaşı sil baştan tanımlanabilecek. Haziran ayı öncesinde yürürlüğe girmesi planlanan düzenleme, Temmuz ayında enflasyon zammı alacak emekliler için de önemli olacak. Düzenleme hayata geçtiğinde, 10 bin liranın altında maaş alan 6,5 milyondan fazla emekli, zamlarını yeni taban aylığı üzerinden alacak, bu da maaşlar arasındaki farkın azalmasına yol açacak.

Editör: Ebru Kont1